صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/04/12
 
   
شهر :  طارم
نام مکان :   طارم؛ هندوستان ایران
نوع مکان : گردشگری
تاريخچه : طارم به منطقه وسیعی اطلاق می شود که به لحاظ تاریخی حد فاصل میان شمال شهر قزوین در استان قزوین و منطقه شمال شرق زنجان را دربرگرفته است.
این ناحیه، سرزمین باستانی اقوام گوناگون آذری از جمله اقوام گنگریان، خزرها وکاسی ها بوده است که از اقوام التصاقی زبان ایران و از بازماندگان تمدن سومر هستند.
مردم این ناحیه عموماً از طوایف افشار، شاهسون، خلج، قجر و… هستند که همگی از آذری های اصیل ایران محسوب می شوند.
نیارک، سیاهپوش، ماهین، کلّج، قوشچی، سیردان از جمله مهم ترین و بزرگ ترین روستاهای طارم هستند که در بین برخی از این روستاها مانند نیارک، سیاهپوش و کلّج در مرز شهر شدن قرار دارند.
این ناحیه طبیعی به دو بخش طارم علیا در استان زنجان و طارم سفلی در استان قزوین تقسیم می شود که در مجموع به این دو بخش طارم اطلاق می شود.
طارم به دلیل برخورداری از آب و هوایی استوایی و جنگل هایی انبوه و نیز خاکی حاصلخیز، آب و هوایی مشابه سرزمین های استوایی «هند» دارد از این رو این منطقه در توصیفات گردشگران داخلی و خارجی با عنوان «هند ایران» شناخته می شود.
باغات زیتون و انار
نام طارم به نوعی عجین شده با میوه هایی چون زیتون، انار، گیلاس، زدآلو و گردو است و در این بین شهرت زیتون که طارم، بزرگ ترین تولید کننده آن در سطح کشور و یکی از مطرح ترین و مرغوب ترین تولید کننده های آن در سطح جهان است، بیش از سایر میوه ها است.
پس از زیتون انار به ویژه انار سنگان یکی دیگر از میوه هایی است که به دلیل نوع مرغوب آن در طارم به نوعی برند و نماد این ناحیه محسوب می شود اما در این بین باغات وسیع سرسبز میوه های فوق الذکر در روستاهای قوشچی، سنگان، کلج، سزنق، شیزر، مرتضی نک و… بهترین فرصت برای بهرمند شدن از روز طبیعت است.
همچنین وجود شالیزارهای گندم در نواحی غربی و شمالی طارم نیز زیبایی طبیعت این منطقه را دوچندان کرده است.
بر همین اساس بسیاری از اهالی قزوین و حتی هموطنان غیر طارمی در موسوم تعطیلات نوروز به ویژه روز طبیعت باغات زیتون و انار منطقه طارم را به عنوان تفرج گاه خود برمی گزینند.
حیات وحش منطقه
طارم از دیرباز یکی از مهم ترین نواحی زیست پلنگ ایرانی یا همان پلنگ طارم در گستره شمال غربی ایران بوده است، چرا که با وجود جنگل های انبوه و زندگی گسترده حیواناتی مانند کل و بز و خرگوش که از جمله طعمه های طبیعی پلنگ هستند، شرایط برای زندگی و ادامه حیات پلنگ طارم به بهترین نحوه مهیا است.
هر چند که نسل این گونه از پلنگ، طی سالیان اخیر با شکارهای بی رویه افراد غیربومی و تخریب های تعمدی و غیرتعمدی جنگل های طارم به شدت با تهدید انقراض مواجه است.
پس از پلنگ، آهو، خرس، گراز، گوزن و روباه عمده جانورانی هستند که حیات وحش متنوع طارم را تشکیل می دهند در این بین گذشته از این حیوانات، پرندگان طارم نیز یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این ناحیه هستند بگونه ای که تنوع زیستی پرندگان طارم و حضور گونه های نادر پرندگان در این ناحیه مانند عقاب یا همان قارتال و انواع جغد یا بایگوش یکی از عوامل شهرت طارم شده است.
متاسفانه در این بین نیز غالب این پرندگان به صورت قاچاقی با عنوان پرندگان طارم به کشور های عربی وارد می شوند.
راه های دسترسی به طارم
طارم (مطابق با تقسیم بندی اعتباری جدید) از ۵۰ کیلومتری شمال غرب قزوین آغاز می شود که برای دسترسی به آن از جانب تهران و کرج می توان از مسیر اتوبان کرج – قزوین و پس از آن از مسیر اتوبان قزوین – رشت و بعد در ادامه از جاده طارم استفاده کرد.
همچنین می توان این مسیر را به طور برعکس از سمت زنجان از طریق جاده لوشان پیمود که در این صورت استان های شمالی و غربی کشور مسیر کوتاه تری برای دسترسی به طارم خواهند داشت. از طریق جاده ارتباطی لوشان به سیردان و سپس جاده خاکی ارتباطی روستایی به شولومه، چوبه، دیزجین، مقانک نیز راه دسترسی به ماهین و سایر روستاهای مسیر امکانپذیر است.
طعم واقعی روز طبیعت در دامن «هند» ایران
جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی طارم مفصل تر از مواردی است که وصف مختصر آنها ذکر شد با این حال جاذبه های طبیعی این خطه از سرزمین پهناور ایران در روزهای منتهی به ۱۳ فروردین و روز طبیعت برای معرفی به مشتاقان سفر و طبیعت از جذابیت بالایی برخوردار است.
در این بین می توان با برخورداری از جاذبه های طبیعی طارم طعم واقعی روز طبیعت را در دامن هندوستان ایران چشید و از لحظه لحظه بهار لذت برد. طارم و طبیعت خدادای آن منتظر گردشگران و مسافرانی است که در همه ایام سال به ویژه ایام نوروز و سیزدهم فروردین پای در آن می نهند.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.