صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/07/24
 
   
شهر :  شيروان
نام مکان :   زوارم
نوع مکان : گردشگري
تاريخچه : منطقه نمونه وروستاي هدف گردشگري زوارم:

روستاي زوارم در فاصله 28کيلومتري جنوب غرب شيروان واقع است .که از شمال به روستاهاي شير آباد ،ورقي واز جنوب به روستاهاي مشهد طرقي و قوينانلو و از شرق به روستاي بزآباد و از غرب به روستاي قزل حصار و باداملق محدود مي گردد.مردم روستا به زبان ترکي تکلم مي کنند اين روستا مرکز دهستان زوارم است.

زوارم که معناي آن دره بهشت است و سابقا دوالدرم نام داشت يکي از قرا قديمي و تاريخي منطقه شيروان است .زوارم يکي از حوضه هاي آبريز منطقه شيروان است که رودخانه پر آب زوارم از آنجا سر چشمه مي گيرد.

دراین روستا هشتاد چشمه وجود دارد . زو ارم دربین دره ای ژرف و طویل و سر سبز وپر درخت با مناظر دیدنی فراوان یکی از مناطق بکر و ییلاقی در شمال خراسان واقع شده است .از آثار تاریخی این روستا می توان به تپه دست ریز ارک و قزلر قلعه اشاره کرد و همچنین محلات روستا عبارتند از : حصار محله ،آشاقه محله ، پایین ده،آخور خانه که در حال حاضر مسکونی هستند . زو ارم در زمان سابق خان نشین و مرکز حکمرانی بود که از حکام و خوانین آن می توان به الهیار خان ،شاهرخ ،مرتضی بیک و شاهپور خان اشاره کرد .

بر اساس بررسي هاي انجام شده توسط کارشناسان باستان شناس از دوره مس،سنگ و عصر مفرغ مياني آثار بدست آمده که از آن دوره تا کنون در اين روستا اسکان وجود داشته است.

آثار شناسايي شده در روستا :1-خيرات حقه 2-تپه پايين ده 3-امامزاده 4-قز قلعه 5-قزلر قلعه 6-تپه ارگ
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.