صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/09/06
 
   
شهر :  آبادان
نام مکان :   حسينيه اصفهانيها
نوع مکان : مذهبی
تاريخچه : حسينيه اصفهانيها :


حسينيه اصفهانيها در سال 1358 قمري مقارن با 1344 شمسي تأسيس شد. در سال 1353 شمسي ساختمان ديگري به نام سقاخانه ابوالفضل به آن اضافه گرديد. بين اين دو ساختمان در گذشته جوي آبي قرار داشته كه امروز تبديل به كوچه آسفالتي به عرض 4-3 متر شده است. مكان حسينيه در كوچه خيام سابق واقع شده است. زيربناي حسينيه حدوداً 600 متر مساحت دارد كه 400 متر آن را سالن اجتماعات به خود اختصاص داده است و بهترين حسن آن اين است كه هيچ ستوني در آن وجود ندارد. حسينيه از دو طبقه تشكيل شده است. اگر ساختمان اين حسينيه را به شكل مستطيلي تصور كنيم يكي از ضلع هاي اين مستطيل داراي دو در مي باشد كه بر بالاي آن نام حسينيه و سال تأسيس آن ذكر شده است و به فاصله چند قدم دورتر در دومي نيز وجود دارد.


ضلع بعدي اين حسينيه داراي دري است كه هم به طبقه پايين و نمازخانه و حسينيه و همچنين به پلكان طبقه دوم ] كتابخانه امام حسن مجتبي (ع) [ و سوم ( سالن پذيرايي ) راه دارد. ضلع سوم اين حسنيه هم داراي دو در مي باشد. دري كه بر بالاي آن بوسيله كاشي كاري نوشته شده است : مسجد الحسينيه. كاشي كاري سر در اين قسمت از دو رنگ سرمه اي و سفيد تشكيل شده است و در دومي كه مربوط به سرويس هاي بهداشتي و وضوخانه مي باشد.
ضلع چهارم اين مستطيل به موازات ديوار مسجد باب المراد قرار دارد و قابل رؤيت نيست. در گذشته و در قسمتي از حسينيه نمازخانه كوچكي وجود داشته كه عزاداران از آن استفاده مي كرده اند. در حال حاضر اين قسمت از حسينيه موقتاً بالا استفاده مي باشد ولي فرشهاي دست بافتي كه در دهه عاشورا مفروش مي باشد نگهداري مي شوند. همچنين منبر زيبايي از ساج و عاج فيل ساخته شده است و در گذشته مورد استفاده بوده است نيز نگهداري مي شود. اين منبر از پلكان تشكيل شده است و قسمت بالاي آن تاجي از جنس چوب زينت بخش اين منبر بوده است.

لازم به ذكر است كه اين منبر مدتي قبل از ساخت حسينيه ساخته شده است. نقش و نگار موجود در اين منبر در خور توجه است. نقش دو فرشته كه پوشش آنها از جنس عاج ساخته اند و هر دوي آنها نوشته اي را در دست گرفتند با اين مضمون : ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه.
طبقه دوم آن اختصاص به زنان دارد. زنان در طبقه دوم به عزاداري و سوگواري سالار شهيدان مي پردازند. علاوه بر اين در طبقه دوم ساختمان كتابخانه و سالن غذاخوري و آشپزخانه نيز موجود است. كتابخانه اين حسينيه داراي كتابهاي نفيس و قديمي و با ارزش مي باشد. در انتهاي حسينيه قسمتي وجود دارد كه اطاقهاي انتظار ناميده مي شوند. در قسمت ديگري از سالن حسينيه دفتر آن قرار دارد كه مسئول جمع آوري نذورات و هداياي مردم مي باشد , همچنين حسينيه در گذشته داراي صندوق قرض الحسنه بوده است كه در زمان حاضر هنوز راه اندازي نشده است. بناي حسينيه بسيار زيبا مي باشد. اين بناي زيبا پوشيده از كاشيهاي معرق است با رنگ هاي فيروزه اي روشن كه منقش به گل و بوته هاي بسياري است. كاشي كاري اين حسينيه و سقاخانه توسط آقايي به نام سيف الله صورت گرفته است. او كاشي ها را از اصفهان به آبادان مي آورده و بوسيله آن ساختمان را تزئين مي كرده. قسمت ديگري از كاشي كاري ها نيز توسط آقاي ماله گر صورت گرفته است كه وي به درجه رفيع شهادت دست يافته است. طراحي و ساخت بناي حسينيه توسط مرد بي سوادي بنام آقاي كرمانشاهي صورت گرفته است. وي جزء هيأت امناي حسينيه در گذشته بوده كه سالها پيش فوت كرده است. در زمان جنگ سقف حسينيه ويران شده بود كه در دوران بازسازي ترميم شد. در حال حاضر سقف حسينيه از ورقه هاي آلومينيوم پوشيده شده است. در زمان جنگ كاشي كاري حسينيه آسيب چنداني نديده بود و دليل اين امر اين بوده كه خادم حسينيه در زمان جنگ نيز از حسينيه مراقبت مي كرده است. در گذشته در حسينيه منبري وجود داشته است كه دانشجويان اصفهان در سال 1342 آن را از چوب صندل و عاج فيل درست كرده اند. نقاشي هاي موجود بر اين منبر كه به شكل پلكاني است در خور توجه مي باشد. نقش و نگار موجود در اين منبر نقش دو فرشته اي است كه پوشش آنها از جنس عاج مي باشد و هر دوي آنها نوشته اي را در دست گرفته اند با اين مضمون : ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه.
اين منبر در جاي خود نماد بسيار زيبايي از هنر هنرمندان سال 1342 مي باشد. اين منبر در تمام سالهاي جنگ در حسينيه موجود بوده اما در اثر عوامل طبيعي مانند باران و غيره فرسوده شده است. با اين حال اين يادگار روزهاي حماسه همچنان در قسمتي از حسينيه نگهداري مي شود. در حال حاضر فرشهاي موجود در اين حسينيه فرشهاي دست بافت قيمتي هستند كه بعضاً نذورات مردم هستند و بعضي نيز اهدايي هيأت امناي حسينيه مي باشد. اسامي هيأت امناي حسينيه از گذشته تاكنون : حاج آقا محمدپور , آقاي شانه ساز , آقاي شكرچيان , حاج آقاي زغالي , آقايان زريباف , سيف الله شيداني و آقاي سليمي.

در سال 1344 پس از تأسيس حسينيه , مؤسسين از آقاي فلسفي دعوت به عمل مي آوردند كه طي مراسمي رسماً حسينيه را افتتاح نمايند. وي نيز دعوت هيأت امناي حسينيه را اجابت فرمودند و به حسينيه آمدند و طي سخنراني پرشوري كه داشتند حسينيه را افتتاح كردند. در گذشته ( دوران قبل از انقلاب ) افراد بسيار سرشناسي بر منبر اين حسينيه حاضر مي شدند و مردم را عليه رژيم طاغوت دعوت مي كردند كه از جمله اين آقايان حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني مي باشند. در حقيقت مي توان گفت پايه هاي انقلاب آبادان در همين حسينيه پي ريزي شده است. شهيد بهشتي , شهيد رجايي , آقاي خزعلي , مكارمي , آقاي سبحاني , آقاي جعفري- مداح اهل بيت آقاي جامي- از كساني بودند كه در اين حسينيه بر منبر رفتند.

در زمان ايراد سخنرانيها ازدحام جمعيت در آن به گونه اي بوده كه عده اي بيرون از حسينيه حتي تا خيابانها و كوچه هاي اطراف مي نشستندوبه استماع سخنرانيها مي پرداختند. در گذشته اولين سري عكس هاي امام خميني كه از پاريس فرستاده مي شد از اين حسينيه توزيع مي گرديده است. به اين شكل كه دوستداران امام عكس ها را از پاريس تا كربلا مي آوردند سپس ايراني ها و زائران كربلاي معلا اين عكس ها را به ايران مي آوردند. اين كارها زير نظر و تحت سرپرستي حجت الاسلام آقاي جمي و حجه الاسلام دهدشتي صورت مي گرفته.


يكي از كساني كه بر منبر اين حسينيه سخنراني كرده اند حاج آقا قائمي يكي از انقلابي ترين روحانيون بوده اند كه در تاريخ سياسي كشور نيز نقش داشته اند. درباره شخصيت وي و ديگر روحانيون مبارز در برنامه اي به اسم تقويم تاريخ هميشه ياد مي شود كه از شبكه سراسري سيما پخش مي گردد. آقاي قائمي از بنيانگذاران حوزه علميه آبادان بوده و مرجع تقليد بوده است. آقاي جمي از شاگردان اين بزرگوار بوده است. آنها بصورت داوطلبانه به اين حسينيه مي آمدند و پيش نمازگزاران مي شدند.
آقاي دكتر شهيد بهشتي , باهنر و مفتح به اين حسينيه مي آمدند و مردم را به انقلاب دعوت مي كردند. آقاي خزعلي , آقاي موسوي ( دادستان كل كشور ) , آقاي ري شهري كه در سال 56 در همين مكان اعلام جنگ مسلحانه كردند. آقاي فلاحيان كه متولد آبادان است و بعدها ايشان وزير اطلاعات شدند , در اين حسينيه فعاليت مي كردند. همچنين آقاي مهندس ابراهيمي كه مسئول متروي تهران هستند و آقاي كياوش كساني هستند كه در اين حسينيه رشد كرده اند.
اكنون مراسمي جز عزاداري در اين حسينيه صورت نمي گيرد ولي در گذشته هر جمعه به عنوان جريانات دانشجويي و كليه تولدها و شهادتها برنامه بوده. جمعه ها مخصوص دانشجويان بود كه به مسائل پرسش و پاسخ پرداخته مي شد. آقاي مكارم شيرازي نيز براي پاسخ گويي به مسائل فقهي و شرعي و انقلابي به منبر مي رفتند. در آينده قرار است مراسم گذشته تكرار شود , بنابراين كليه وسايل اين امر در حال فراهم شدن است. قبل از انقلاب كلاس زبان انگليسي و رياضي و جريانات فرهنگي در اين قسمت انجام مي شده است و 50 دستگاه چرخ خياطي وجود داشت كه به خانمها آموزش خياطي داده مي شد. اين مكان به عنوان مؤسسه فرهنگي- مذهبي نيز بوده است. درگذشته600خانواده بي سرپرست را سرپرستي مي كردند و آنها تحت تكفل حسينيه بودند. انجمني نيز وجود داشته بنام پيروان امام علي كه به اشكال مختلف به افراد بي بضاعت كمك مي كردند كه اكنون اين انجمن متلاشي شده است. در حال حاضر هيأت امنا حمايت از فرزندان خانواده هاي بي بضاعت با معدل بالاي 18را برعهده دارد ، كه ماهيانه 40 هزار تومان به حساب شخصي آنها ريخته مي شود.


و اما ساختمان دومي كه در كنار حسينيه قرار دارد محلي است براي پخت و پز غذاهاي نذري و انبار صندلي هاي فرسوده و وسايل قديمي حسينيه. در بدو ورود به اين ساختمان ( سقاخانه ) كه مساحتي حدود 150 متر دارد , آنچه نظر بيننده را به خود جلب مي كند مكان محرابي شكلي است با نرده هاي آبي رنگ و فضايي كه براي قرار دادن شمع ها تعبيه شده است. در گذشته و در حال حاضر عده بسياري با توسل به ائمه به حسينيه مراجعه مي كردند و از خداوند باريتعالي به حرمت اين مكان مقدس طلب حاجت مي كردند و حاجات آنان برآورده مي شد. از جمله اينكه بسياري از اين بيماران شفا پيدا كرده اند و گرفتاريها و مشكلات آنها برطرف شده است. كساني كه به زيارت اين سقاخانه مي آيند اعمال خاصي انجام مي دهند. ابتدا دست خود را به نرده هاي سقاخانه گره مي زنند و به نرده هاي سقاخانه بوسه مي زنند و دعا مي كنند. خدا را به اسم ابوالفضل العباس قسم مي دهند و پس از اينكه حاجتشان برآورده مي شود , شمع مي آورند و روشن مي كنند.
خانمي از اهالي محل كه در همسايگي حسينيه زندگي مي كند مي گويد : روزي كيف دخترم را دزديدند , نمي دانستيم سارق كيست , دخترم به نيت اينكه دزد كيفش پيدا شود شب به سقاخانه رفت و شمع روشن كرد. بعد از زمان كوتاهي دزد كيفش پيدا شد. وي مي گويد شاهد بوده كه بسياري از بيماران با روشن كردن شمع به اميد برآورده شدن حاجتشان شفا پيدا كرده اند. همچنين مي گويد كه خود نيز مدتي است كه بيمار است و امروز به نيت شفا پيدا كردن شمع خريده تا در سقاخانه روشن كند.
خانمي كه اهل تربت حيدريه است و حدود 50 سال است كه ساكن آبادان است در مورد سقاخانه مي گويد : همان ابتداي ورودمان به اين محل سقاخانه را شناختم. وي مي گويد خانمي كه 15 سال باردار نمي شده به سقاخانه آمده و به حضرت عباس متوسل شده و الأن باردار است. وي همچنين مي گويد كه پسر دخترم بيكاربود. دخترم به سقاخانه آمد و نذر كرد. پسرش بعد از مدتي شاغل شد. نوه من الأن كارمند بانك است.
بنا به گفته اهالي محل نه تنها مردم منطقه و محل بلكه افرادي كه بطور اتفاقي از اين جا عبور كرده اند بعد از برآورده شدن حاجتشان پايبند اين مكان شده اند و پارچه هاي سبز رنگي ( دخيل ) را به نرده هاي سقاخانه مي بندند. يكي از اعضاي هيأت امنا مي گويد كه هزينه اطعام عزاداران هيأت رزمندگان چند شهر ديگر را نيز تقبل كرده است. وي كه مرد ميانسالي است مي گويد از زماني كه بدنيا آمده ام شاهد اطعام عزاداران حسيني بوده ام. بخشي از هزينه اطعام را والدين وي پرداخته اند. آنان حاجتي داشته اند كه برآورده شده است. بعد از آنها اين شخص مسئوليت پذيرايي از عزاداران را به عهده گرفته است.
در دهه محرم نذورات فراواني در اين حسينيه طبخ مي شود و در بين عزاداران توزيع مي شود. اين كار به همت حاج محمود زغالي و آقاي رحماني صورت مي گيرد. ايشان جزء هيأت امناي حسينيه نيز مي باشند. ضمناً در گذشته در ساختمان دومي كتابفروشي وجود داشته است كه به هزينه هيأت امنا تأسيس شده بود و در آن كتابهاي ديني و مذهبي به فروش مي رسيد كه در حال حاضر اين محل به انبار وسايل تبديل شده است.


آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.