صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/07/09
 
   
شهر :  ساوجبلاغ
نام مکان :   برغان،روستایی با طبیعت حیرت انگیز
نوع مکان : گردشگری
تاريخچه : برغان ، روستایی سرسبز و پرطراوت خودش را بر دامنه های جنوبی کوهستان البرز گسترده است.
برغان،روستایی با طبیعت حیرت انگیزبه گزارش خبرگزاری صداوسیمامرکز البرز،روستای برغان در بخش چندار ساوجبلاغ در غرب استان البرز و در میان کرج وهشتگرد واقع شده‌است.
روستای بَرغان با داشتن طبیعتی حیرت‌انگیز، کوچه باغ‌های بی شمار و رودخانه‌های پرآب به عنوان یکی از کهن‌ترین ییلاق‌های البرزی شناخته می‌شود.
برغان به سبب داشتن باغات و مزارع سرسبز و رودخانه‌های خروشان یکی از مقاصد تماشایی برای گردشگران است و به همین سبب به عنوان روستای توریستی و نمونه هدف گردشگری شناخته شده است.
عبور دو رودخانه از نزدیکی روستا باعث شده تا بر طراوت فضای آن افزوده شود و پوشش گیاهی مناسبی در آن به وجود آید. این رودخانه ها، شاهرود و سنج نام دارند که از البرز مرکزی سرچشمه می‌گیرند و پس از سیراب نمودن طبیعت سرسبز به مسیر خود ادامه می‌دهند.
درختان کهنسال در جای جای روستا جای دارند، اما دو چنار کهنسال مسجد جامع از ارزش خاصی برخوردار ند.
در برغان دو تکیه وجود دارد که هر یک ارزش خاصی نزد اهالی دارند: بار مله (بالا محله) و جیر محله (پایین محله)
تکیه بارمله با عنوان حسینه‌ی اعظم شهرت دارد و یکی از آثار ملی ایران به شمار می‌رود. این تکیه دو طبقه می‌باشد و به منظور برگزاری مراسم تعریه خوانی در محرم سکویی در میان آن تعبیه شده است..
بازار برغان نیز یکی از قدیمی‌ترین بازار‌های موجود در استان البرزاست ،گشت و گذار و خرید از این بازار می‌تواند تجربه‌ای لذت بخش باشد.
تپه کش‌کلا یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این روستا است. محلی‌های روستای برغان کش‌کلا را به معنی قلعه خشک می‌دانند. در گذشته بالای این تپه قلعه‌ای باستانی وجود داشت که امروزه چیزی از آن باقی نمانده است.
در مورد سوغاتی‌های معروف روستا هم می‌توان به آلوی برغان، عسل، توت و لبنیات اشاره کرد.
بازدید از این روستا درهر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد. در فصل بهار، زیبایی‌های این روستا با شکوفه‌های درختان میوه و گل‌های زیبا تزیین می‌شود، در فصل تابستان برای فرار از گرما، در فصل پاییز برای دیدن پاییز هزار رنگ روستا و در فصل زمستان برای برف بازی. در صورتی که از این روستای زیبا دیدن نکرده اید حتما این کار را انجام دهید و از طبیعت و تاریخ این روستا لذت ببرید.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.