صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/08/25
 
   
شهر :  كرمانشاه
نام مکان :   بازار كرمانشاه (كرمانشاه- خيابان مدرس)
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : در سال 1221 هجری قمری «محمدعلی میرزای دولتشاه پسر فتحعلی شاه قاجار» ساختمانهای متعددی از جمله سربازخانه شهری، مسجد و بازار را در كرمانشاه بنا كرد و در زمان شاهزاده امامقلی، ملقب به عمادالدوله توسعه بازار صورت گرفت (1268هجری قمری). بازار قدیمی شهر کرمانشاه دارای قدمتی بیش از یکصد و پنجاه سال است. این بازار هنوز پویایی خود را حفظ کرده و نقش های مهمی در اقتصاد این شهر و شهرهای همجوار آن دارد.
در ابتدا تمامی بازار بصورت طاقهای ضربی مسقف بوده و نورگیری و تهویه هوا بوسیله روزنه‌هایی كه در بالای سقف ساخته شده بود، انجام می‌گرفته است. اما به مرور زمان قسمتهای مختلف سقف بازار تخریب شده و آن را با شیروانی پوشش داده‌اند.
بازار كرمانشاه مشتمل بر: بازار زرگری، بزازی، مسگری، كلوچه پزی، صندوق سازی، سراجی، ساغردوزی، چرم سازی، قلم زنی، نقره سازی، آهنگری، زین سازان، صحافان و... است. از جمله ویژگیهای بازار كرمانشاه در گذشته، وجود كاروانسراهای آن بوده است كه در حال حاضر تعداد انگشت شماری از آنها باقی مانده است و اكثراً از آنها بعنوان انبار استفاده می‌شود. از جمله سراهای بازار کرمانشاه در گذشته می توان به سرای کاشانی، سرای حکیم الدوله، سرای نور، سرای اصفهانی ها، سرای وکیل الدوله، سرای خرمافروش ها، سرای فراش باشی، سرای عماد الدوله، سرای سنگ تراش ها و سرای رنگ رزها اشاره کرد. برخی از راسته های بازار هنوز با نام اقلیت های قومی یا مذهبی نظیر بازار یهودی ها و یا راسته ترک ها معروف است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.