صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   مسجد مدرسه سردار
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : زیباترین مدرسه قزوین در روزگار قاجار، توسط دو برادر كه دارای منصب سرداری بوده و در جنگ‌های ایران و روس به شجاعت و لیاقت شهرت داشتند ساخته شد. حسین خان و حسن خان سردار در سال 1231 قمری با احداث این مجموعه شاهكاری از معماری و هنر قاجاری را به وجود آورده‌اند. مدرسه در دو طبقه، با ازاره سنگی و آجرتراش كه با تزئینات كاشی همراه است ساخته شده و دارای 32 حجره است. حجره‌ها در دو سوی گوشوار كه متصل به ایوان‌های كوچكی است بنا شده و در جلو هر حجره سكویی قرار دارد. نمای تمامی دیوارها در طبقه همكف با كاشی تزیین شده و تكرار نام محمد با خط هندسی جلوه‌ای خاص به آن بخشیده است.
نمای طبقه دوم از طاقنماهایی با قوس صفوی تشكیل شده و لچكی‌های آن به كاشی‌های مینایی مزین گشته است. كتیبه‌ای به نستعلیق ممتاز از تركیب بند محتشم كاشانی چهارسوی زیر رخپام را زینت داده و كتیبه‌ای مرمرین در سردر كاشیكاری شده مدرسه به زیبایی آن افزوده است. مهتابی بزرگ در جنوب مدرسه گسترده شده است كه به مسجد سردار می‌پیوندد. مسجد دارای سه طاق بزرگ آجری است كه گنبد فیروزه‌ای كوچی در فراز آن قرار دارد.
پنجره چوبي مشبک بسيار بزرگي که حاصل هنر گره چيني است طاقنماهاي جنوبي مدرسه را پوشانده و در ورودي به مسجد از مدرسه در دل آن تعبيه شده است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.