صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   مسجد جامع عتیق
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : این مسجد یكی از كهن‌ترین و كم‌نظیرترین مساجد ایران به شمار می‌رود كه شیوه‌های معماری و هنر ادوار مختلف را می‌توان در آن به تماشا نشست.
مقصوره كهن یا طاق هاروتی قدیمی‌ترین بخش از بنای جامع عتیق قزوین است كه به دهلیز ورودی شرقی آن متصل بوده و توسط هارون الرشید در سال 192 هجری قمری بنا شده است. می‌گویند شالوده مسجد را بر بنیان آتشكده‌ای نهاده‌اند. در چهارجهت حیاط آن كه افزون بر چهارهزار متر مربع است چهار ایوان رفیع قرار دارد كه در دو سوی هر یك رواقی طولانی ساخته‌اند.
گنبد آجری دوپوش و شبستان جنوبی مسجد به وسیله امیرخمارتاش عمادی در سالهای 500 تا 509 هجری بنا شده و دارای پنج كتیبه نفیس گچبری شده به خطوط ثلث، نسخ و كوفی است كه از شاهكارهای هنر ایرانی محسوب می‌شود. علیرغم حمله خانمانسوز مغول و وارد آمدن آسیب‌های جدی به جامع عتیق قزوین، اين بنا همچنان استوار و پرشكوه باقی مانده است. در روزگار شاه طهماسب، ایوان شمالی و مناره‌های كاشی كاری شده نفیس مسجد ساخته و ایوان جنوبی در زمان شاه عباس دوم به مدخل مقصوره خمارتاشی ملحق شده است. ایوان غربی نیز به دستور شاه سلیمان صفوی بنا گشته است.
از ویژگی‌های ممتاز این مسجد اين است که علاوه بر داشتن هشت شبستان بزرگ در چهارطرف حیاط، یك شبستان زیرزمینی در ضلع جنوب غربی مسجد نيز هست كه بنای آن توسط سعدالسلطنه در روزگار قاجار پایان یافته است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.