صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   كلیسای ارامنه
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : ساختمان كلیسای فعلی ارامنه كه هرپسیمه مقدس خوانده می‌شود در پی گسترش حضور ارامنه در قزوین و كوچك بودن كلیسای فعلی، در سال 1315 شمسی با همت كشیش هارویتون در میسروپیان در زمین موقوفه‌ای توسط هوانس بارسقیان ساخته شد. اين کليسا دارای نمازخانه، سالن اجتماعات و یك مدرسه است. و در خیابان طالقانی قرار دارد. در دیگری نیز از خیابان خیام به آن باز می‌شود. ساختمان كلیسا بنایی آجری است كه طرحی مبتنی بر محورهای چلبپایی دارد و فضای اصلی آن مستطیلی است كه چهارستون رفیع در داخل آن برآورده‌اند و با قوس‌های نیزه‌دار به هم پیوسته‌اند. محراب كلیسا در ضلع شرقی آن قرار گرفته و برج ناقوس در جانب غربی واقع شده است.
علاوه بر مراسم عمومی مربوط به ارامنه، این كلیسا همه ساله میزبان آیین مخصوص ارتحال و معراج حضرت مریم است كه همزمان با عید تبرك انگور در ماه آگوست مردادماه برگزار می‌شود و انجمن‌های فرهنگی ارمنی به زیارت این كلیسا می‌آیند. در این روز ابتدا مراسم باداراك با آیین رسمی كلیسایی به مناسبت جشن تحول حضرت مریم انجام می‌پذیرد.
سپس آیاتی از انجیل تلاوت می‌گردد و سرودهای خاص درباره اعطای مواهب الهی به بشر خوانده می‌شود و پس از آن انگور تبرك شده را در میان مردم توزیع می‌نمایند.
در میسروپیان در زمین موقوفه‌ای توسط هوانس بارسقیان ساخته شده و دارای نمازخانه، سالن اجتماعات و یك مدرسه است. این كلیسا در خیابان طالقانی قرار دارد و در دیگری نیز از خیابان خیام به آن باز می‌شود. ساختمان كلیسا بنایی آجریی است كه طرحی مبتنی بر محورهای چلیپایی دارد و فضای اصلی آن مستطیلی است كه چهارستون رفیع در داخل آن برآورده‌اند و با قوس‌های تیزه‌دار به هم پیوسته‌اند. محراب كلیسا در ضلع شرقی آن قرار گرفته و برج ناقوس در جانب غربی واقع شده است.
علاوه بر مراسم عمومی مربوط به ارامنه، این كلیسا همه ساله میزبان آیین مخصوص ارتحال و معراج حضرت مریم است كه همزمان با عید تبرك انگور در ماه آگوست (مردادماه) برگزار می‌شود و انجمن‌های فرهنگی ارمنی به زیارت این كلیسا می‌آیند. در این روز ابتدا مراسم باداراك با آیین رسمی كلیسایی به مناسبت جشن تولد حضرت مریم انجام می‌پذیرد. سپس آياتي از انجيل تلاوت مي‌گردد، سروده‌هاي خاص درباره اعطاي مواهب الهي به بشر خوانده و پس از آن انگور تبرک شده نيز در ميان مردم توزيع مي‌شود.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.