صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   كلیسای كانتور
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : اين کليسا داراي محوطه نسبتا وسیعی است كه اینك به خیابان‌های دارایی، بوعلی و خیام محدود می‌شود. شمال محله پنبه ریسه در اواخر دوره قاجار در اختیار اتباع دولت روسیه قرار داشت. علاوه بر ساختمان كنسولگری روسیه در قزوین، تاسیسات دیگری نظیر منبع آب، سالن تئاتر و باله برای استفاده مهندسان و كاركنان روسی شاغل در پروژه راه شوسه قزوین احداث شده بود که از جمله این بناها كلیسای كوچي بود كه در جنوب شرقی این مجموعه واقع شده و به نام كلیسای كانتور شناخته می‌شود. در این اثر، پلان چند ضلعی نامنظم، نمای آجری قرمز، پوشش شیروانی گنبدها به همراه آجر لعابدار و نوآوری در فرم‌های تزیینی هندسی، باعث شده که معماری كاملا متفاوتی با سایر بناهای استان ارائه شود.
در ورودی كلیسا پس از عبور از ایوان كوچكی كه نیم متر از سطح زمین بالاتر است و با ستون‌های چوبی برپا شده و سقفش از شیروانی است با قوس هلالی از جانب غرب باز می‌شود و به سالن اصلی و دو اتاق كوچك در شمال و جنوب آن می‌پیوندند كه هر كدام با پنجره‌های نعل اسبی به بیرون ارتباط دارند. تاكید بر اجرای طاق و قوس در داخل بنا چشمگیر است و در طاقچه‌ها و ورودی اطاق‌ها و سرسرا دیده می‌شود. تزئینات گچبری و جالبی نیز در داخل و قسمتی از نمای بیرونی غربی به كار رفته است. از بیرون در دو طرف در ورودی با گچبری برجسته نقش صلیبی را در داخل تاج گلی درآورده و به این ترتیب تنها قسمت‌ نمای بیرونی را كه آجری نیست به شكل متفاوتی ترئین كرده‌اند. نمای خارجی كلیسا یكسره از آجر قرمز است و در دور تمامی پنجره‌ها كه صورت نعل اسبی كشیده دارند، دو ردیف آجركاری برجسته استفاده شده است. در ضلع جنوبی سه نیم ستون استوار برج مانندی در محل تقاطع اضلاع بنا برآورده و سرستون‌های آن را با آجركاری برجسته حلزونی شكل تزئین كرده‌اند كه در بالای آن و فاصله بین ستون‌ها یك نوار آجركاری برجسته به طول 8 و عرض نیم متر به چشم می‌خورد.
برج ناقوس در ضلع غربی كلیسا قرارگرفته است : یك چهارطاقی ساده كه بر روی دهلیز ورودی بنا شده و در چهارضلع، پنجره‌های نعل اسبی دارد. بر بالای پنجره‌ها یك ردیف آجركاری برجسته به صورت 8 انجام گرفته و در جلوی پنجره‌های ضلع شمالی و جنوبی برج، دو نیم ستون متصل به دیوار و دو ستون استوانه‌ای پیش آمده به جنبه تزئینی آن كمك كرده‌اند . بر روی این چهارطاقی یك بنای هشت ضلعی كوچكتر قرار دارد كه محل نواختن ناقوس بوده است.
پوشش این برج، گنبدی فیروزه‌ای است كه از گردن كشیده‌ای برخوردار است. آرامگاه یك خلبان روسی نیز در محوطه جنوبی كلیسا واقع شده است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.