صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   كاروانسرای شاه عباس آوج
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : این كاروانسرا با وسعت تقریبی 55 در 58 متر در وسط شهر آوج قرار دارد و از جمله منزلگاه‌هایی است كه ساخت آن به دستور شاه عباس آغاز شد و به سال 1040 قمری در روزگار پادشاهی شاه صفی پایان یافت. نمای خارجی ضلع شرقی كاروانسرا كه ورودی اصلی در آن است سردر بزرگی با قوس هفت و پنج در وسط و هفت غرفه در دو طرف به صورت طاقنمای توگود دارد كه از آنها برای عرضه كالاهای بازرگانان استفاده می‌شده و حدود 1/5 متر از كف زمین بلندتر است.
ورودی اصلی كه دارای دو سكو در هر طرف است به هشتی بزرگی می‌پیوندد كه در هر طرفش سه غرفه ساخته‌اند. نمای داخلی كاروانسرا عبارت است از دو طاقنمای بلند شرقی و غربی كه در مقابلشان ایوانی قرار دارد و پشت آنها اتاقی واقع شده است. در گوشه‌های بنا نیز چهار طاقنمای دیگر و پشت هر یك اطاقی وجود دارد. در دو ضلع شمالی وجنوبی هم جلوی اتاق‌ها شش طاقنما برآورده‌اند كه دو طاقنمای اول و آخر، راهروی دسترسی به دهلیزهای طولانی پشت اتاق‌های چهارسوی كاروانسرات است كه كاربری بار انداز و اصطبل داشته‌اند.
از ویژگی‌های این كاروانسرا وجود نیم برج‌های مخروطی شكل سنگی برای پشتیبانی دیوارهای خارجی، ساخت قوس كلیل و قوس بزرگ سردر ورودی و سكوهای سراسری در راهروهای پشت اتاق‌ها برای قرار دادن وسایل تجارتی و بار كاروانیان است. زلزله ویرانگر اول تیره ماه سال 1380 آوج آسیب‌های جدی به این بنا وارد ساخته است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.