صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/02/24
 
   
شهر :  اسكو
نام مکان :   روستاي تاريخي كندوان
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : كندوان روستايي تاريخي و كم نظير بخش اسكو در فاصله 22 كيلومتري جنوب اسكو در ميان دره‌اي با صفا و كنار رودخانه‌اي به همين نام واقع شده است. بناي خانه‌هاي اين روستا از نوع معماري صخره‌‌اي است و به قرن هفتم هجري و در بعضي موارد حتي به دوره‌هاي قبل از اسلام نيز برمي‌گردد. اين روستا نمونه‌اي از ابتدايي ترين نوع زندگي بشر و همزيستي او با طبيعت وحشي اطرافش به شمار مي‌رود و در مرحله اول فرم خارجي اين مجموعه انسان را به ياد قلعه‌هاي پرسحر و جادوي قديمي مي‌اندازد.
در نظر اولي كه به روستا انداخته مي‌شود يك سري مخروطهاي نوك تيز ديده مي‌شود كه در سطوح غير منظم آنها سوراخهايي وجود دارد اين مخروطها، در كنار هم متراكم يا جدا جدا ناگهان از دامن كوهي بلند سربرآورده و در سراشيبي تند كوه به صورت پله پله بالا رفته‌اند.
مخروطها در مراحل اوليه زمين‌شناسي كه هنوز پوسته زمين سخت نشده بود و در اثر جابه‌جايي كوهها و فشارهاي حاصله از اين جابه‌جايي‌ها، به دليل نرم بودن خميره آنها، به صورت متبلور از محيط همجوار خود جدا شده و فرم گرفته‌اند و بعدها در اثر سائيدگي به صورت فعلي در آمده‌اند. ضخامت و جنس طبقات تپه‌ها و مخروطها از نوع اينمبريت و لاهار است كه در اثر مخلوط شدن مواد آتشفشاني سهند با گل و لاي حاصل از بارانهاي سيل آسا بوجود آمده است. بلندي اين تپه‌هاي مخروطي و هرمي شكل بيش از 60 متر مي‌باشد. تشكيلات جنس طبقات روي آبرفت قديمي واقع شده و رودخانه كندوان بيش از 10 متر از آن را حفر كرده و پائيين برده است.
در طي قرنهاي گذشته حفره‌هايي در داخل اين مخروطها بوجود آمده است كه يا براثر وجود حبابهاي هوا در مواد مذاب آتشفشاني بوده و يا بشر با استفاده از ابزارهاي خود آنها را پديد آورده است. در درون هر مخروط مي‌توان اطاقهايي را ديد كه به عنوان فضاهاي نشيمن و آشپزخانه و حتي انبار و طويله حيوانات مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
غير از اطاقهاي نشيمن روستائيان دو مسجد با ستون سنگي از جنس طبقات لاهار و بيش از صدها آغل در دل مخروطها كنده شده است. در درون هر مخروطي بين دو تا چهار طبقه مسكن ساخته شده است. و كوچه‌هاي روستا در حقيقت همان شيارهاي ناشي از جريان تخريبي آبهاست. علاوه بر خانه‌هاي جالب توجه آنچه اين روستا را معروف و مشهور ساخته است وجود آب معدني گوارايي است كه در كنار رودخانه و ساحل چپ آن از دل يك تپه خارج مي‌شود و براي امراض كليوي مفيد است. در اين روستا بقعه‌اي نيز موجود مي‌باشد كه به «امامزاده محمد» معروف مي‌باشد.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.