صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   برج‌های دوگانه خرقان
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : در كنار روستای حصار، 30 كیلومتری شهر آبگرم آرامگاه دوتن از بزرگان دوره سلجوقی (ابوسعید بیجارپسرسعد و ابومنصور ایلتای پسر تگين) قرار دارد كه به صورت دو برج شكوهمند آجری با فاصله 29 متر از یكدگیر خودنمایی می‌كنند.
برج شرقی به ارتفاع تقریبی 15و قطر 11متر با طرحی هشت ضلعی و ستون‌های مدور در هر گوشه بر پایه‌ای از سنگ بنا شده است. ضخامت دیواره‌های برج به 60 سانتی متر می‌رسد كه بر روی آجرهای ساده زیرین، پوششی تزئینی از آجر با ضخامت 21 سانتی متر به كار رفته است. دو پلكان مارپیچ كه در ستون‌های مدور واقع در گوشه‌ها تعبیه شده با پله به غلام گردشی مابین دوپوش گنبد می‌پیوندد.
ساقه گنبد نواری پهن از نقوش تزئینی آجری با طرح‌های مختلف هندسی در بالای هر ضلع دارد و زیر آن بر كتیبه‌ای باریك به خط كوفی آیاتی از سوره 59 قرآن كریم نوشته شده است.
در هر یك از اضلاع هشت گانه برج، دو ستونچه مدور تزئینی چسبیده به ستون‌های مدور بزرگ هشت گوشه است كه از پایین تا نیمی از ارتفاع اضلاع هشت گانه امتداد یافته و سپس قوس نیزه‌داری بر روی آنها برپا شده است. قاب‌سازی‌های تزیینی داخل طاق نماهای اضلاع هشت گانه هر یك دارای طرح و نقش خاصی هستند كه هیچ كدام با دیگری یكسان نیست. ضلع سردر ورودی برج، تزیین بیشتری از جمله دو خط كتیبه‌ دربردارد.
داخل بقعه نیز به صورت هشت ضلعی است كه در وسط هر ضلع آن طاق نمایی با قوس نیزه‌دار برپا گشته و دورتادور كف بقعه بقایای سكویی به ارتفاع سی سانتیمتر دیده می‌شود. به روی دیوارها و قسمت كاربندی و زیر گنبد داخلی آثار ارزنده‌ای از دیوار نگاره های دوره سلجوقی مانند طاووس، ستاره‌های شش پر و هشت پر، گل و بوته، پرنده و درخت انار وجود دارد كه در نوع خود كم سابقه و حائز اهمیت بسیار است. این برج در سال 460 ه.ق ساخته شده و نخستین بنا با گنبد دوپوش غیرمخروطی در معماری اسلامی است .
بنای برج غربی كه در سال 486ه.ق به پایان رسیده از نظر طرح و نقشه همانند برج قدیمی‌تر است، با این تفاوت كه یك پلكان مارپیچ دارد و ضمن رعایت ابعاد برج قبلی حدود 55 سانتی متر از ارتفاع بیشتری برخوردار است و كشیده‌تر به نظر می‌رسد.
تركیب و تنظیم طرح‌های مختلف در این دو بنا كه به سی نقش بالغ می شود و اوج هنر آجركاری به شمار می‌آید همانند هنری كه در طرح ریزی متناسب هیات كلی بنا به كار رفته قابل ستایش است. این دو برج در زلزله ویرانگر اول تیرماه سال 1381 آوج به شدت آسیب دیدند.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.