صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   دژشمیران
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : قلعه شمیران در كنار دریاچه سپیدرود بر بالای تپه‌ای مرتفع و سنگی كه رود قزل اوزن از جنوب آن می‌گذرد قرار دارد. پیشینه بنای آن را به دوران قبل از اسلام نسبت می‌دهند و در طول سال‌های سده چهارم هجری تختگاه كنگریان آل مسافر بوده است. از گزارش جهانگردانی همچون ابودلف (331 ه.ق) و ناصر خسرو (438 ه.ق) عظمت و شكوه‌ بی‌نظیر این دژ تاریخی آشكار می‌شود: سكونت صنعتگران و هنرمندان ممتاز در آن، سه دیوار بلند و تو در تو در گرداگرد قلعه، كانال‌های آب‌رسانی، برج‌های مستحكم، گستردگی بسیار و موقعیت ممتاز دفاعی‌اش چشمگیر تلقی شده است. دژ شمیران نزدیك به دو قرن جزو قلعه‌های اسماعیلیان بوده و پس از هجوم هلاكو تا پایان دوره صفوی نیز در كشمكش‌های سیاسی اهمیتی بسزا داشته است.
طرح كلی بنای قلعه به شكل مستطیل و ارتفاع برج ها و دیوار نزدیك به پانزده متر است كه تمامی آن را با كمك سنگ های لاشه و ملاط گچ به ضخامت هشت پا ساخته‌اند و در فاصله‌های یك متری كلافی چوبی در دل دیوار به كار برده‌اند كه علاوه بر استحكام و همبستگی اجرا، نظمی منطقی به بنا بخشیده و از دور به صورت یك رج سنگ خودنمایی می‌كند.
در دیوار شمالی قلعه دو برج شكوهمند وجود دارد كه در قسمت بالا دارای پنجره‌های بلند مستطیل شكلی با قوس نیزه‌دار هستند كه بیشتر برای نگهبانی پایین قلعه از آنها استفاده می شده است. طرز ساختمان دیواره غربی قلعه با جانب شرقی تفاوت دارد و به جای برج های مدور، دیواری صاف برآورده‌اند كه نمای خارجی ساختمان‌های این بخش قلعه به شمار می رود و به تمامی از ملاط گچ پوشش یافته و به خوبی حفظ شده است. قسمت جنوبی دژ نیز دیواری صاف دارد كه به خاطر رود قزل اوزن از امنیت بیشتری برخوردار بوده و نیازی به استحكامات دفاعی بیشتر احساس نمی‌شده است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.