صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   امامزاده حسین (ع)
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : بقعه متبرك شاهزاده حسین فرزند بلافصل امام رضا(ع) متوفای 201 ه.ق از قرن سوم به بعد همواره زیارتگاه مردم بوده و از همان روزگار تاكنون آرامگاه بسیاری از دانشمندان، سخنوران و بزرگان شهر است. گزارش عبدالجلیل قزوینی در قرن ششم گویای احترام فوق العاده‌ای است كه اهالی شهر به این آرامگاه داشته‌اند. اهل قزوین شیعه و سنی به تقرب به زیارت ابوعبدالحسین بن رضا می روند.
بنای شكوهمند آن در حمله مغول و كشمكش‌های دوره صفوی آسیب كلی دیده و بازسازی شده و به جز ضریح نفیس چوبی كه از شاهكارهای بی نظیر منبت كاری و گره چینی مجوف محسوب می شود و از سال 806 هجری باقی مانده، بقیه بنا از آثار صفوی (شاه طهماسب و شاه صفی) و قاجار (ناصرالدین شاه) است.
صحن امامزاده دارای دو در ورودی اصلی شمالی و جنوبی و دو در فرعی شرقی و غربی است. آستانه سردرشمالی توسط سعدالسلطنه فرماندار قزوین در زمان ناصرالدین شاه بازسازی شده و نقوش هندسی، تزیینات كاشی هشتی زیبای ورودی، درهای بلند و شش مناره كوچك بر فراز آن، تشخص ویژه‌ای به بنا بخشیده است. صحن بزرگ امامزاده كه با 52 ایوانچه گرداگرد بقعه را فراگرفته نمونه اعلای هنر كاشیكاری و معماری دوره قاجار است.
در جهات چهارگانه حرم، چهار در قرار دارد كه درهای شرقی و غربی فاقد تزئینات چشمگیر، در جنوبی خاتم كاری و در شمالی از آثار دوره شاه طهماسب صفوی است كه با منبت كاری زیبایی تزیین شده و كتیبه ای به تاریخ 967 ه. ق دارد. عمارت بقعه كه در وسط صحن قرار گرفته، شش گوشه و مزین به آئینه كاری با طرح جقه بته و قابسازی‌های بیضوی از گچبری و كاشی كاری نفیس است. دو نگاره دیواری از نقاشان قاجاری در حرم مطهر و كتیبه‌هایی از خوشنویسان آن دوره در چهار رواق كوچك پیرامون حرم خودنمایی می كند. سقاخانه هشت ضلعی نسبتا بزرگی نیز روبروی بقعه قرار دارد كه بر شكوه بنا افزوده است. طرح خاص سردر ایوان اصلی و نوع كیفیت تزئینات و فضاهای داخلی، بخصوص سقف، رسمی بندی فضای داخلی گنبدخانه و تزئینات گچبری همراه با آیینه كاری آن، ارتفاع گرفتن پوش بالایی گنبد با تزئینات كاشی به منظور تظاهر بیشتر بنا از فاصله‌های دور، نفاست درها و ضریح از ویژگی‌های مهم بقعه شاهزاده حسین (ع) به شمار می‌رود.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.