صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   امامزاده علی شكرناب
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : در 30 كیلومتری شمال شرق قزوین و در كنار گورستان قدیمی روستای شكرناب كه اینك از توابع شهرستان آبیك به شمار می‌رود بنای امامزاده‌ای قرار دارد كه از آثار قرن هشتم و نهم هجری است. گزارش مورخ بزرگ حمدالله مستوفی در سال 730 ه.ق درباره آن چنین است: «مشهدی پیدا شده كه از فرزندان علی كرم الله وجهه یكی آنجا مدفون است. نامش علی بن عون بن مرتضی علیه السلام و داراي هیبتی عظیم است.»
حرم طرحی هشت ضلعی دارد كه طول هر سطح آن 2/80 متر است. در نمای خارجی بنا روی جرزهای هشت گانه طاقنماهایی قابسازی شده و در زیر نیزه قوس‌های بالا طاقنماها یك طرح هندسی تزئینی به صورت قطاربندی دندانه دندانه به وجود آمده است. از روی این قطاربندی كم عرض، دیوارهایی به ارتفاع هشتاد سانتی متر بالا رفته و از آنجا به نرمی به طرف داخل شكسته شده و در نتیجه گنبد هرمی هشت ضلعی را شكل داده است.
در دوره های بعد یك شبستان هشت ضلعی که جلو خانی سرپوشیده دارد و پوشش آن به وسیله سه گنبد آجری كوتاه صورت پذیرفته به بنای شكسته حرم افزوده شده است.
سردر ورودی كه از تزئینات كاشی و آجر برخوردار است، كاشی‌های كف‌پوش معروف به ابروبادو یك كتیبه سنگی مورخه 884 از ویژگی‌های دیگر این بنا محسوب می‌شود.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.