صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوین
نام مکان :   زیارتگاه هفت صندوق
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : در 35 كیلومتری غرب تاكستان به دنبال عبور از روستاهای حسین آباد دودانگه و جرندق به روستای هفت صندوق می‌رسیم كه با بنای زیبای زیارتگاهی جلوه‌گری می‌كند. ممكن است این محل همان جایی باشد كه حمدا... مستوفی درباره‌اش گفته است: «مشهدی است به جرندق و در آنجا گور بعضی از صحابه است.» نامگذاری هفت صندوق نیز این گمان را افزایش می‌دهد.
پلان بنای زیارتگاه به شكل مربع است كه ایوان و در ورودی در قسمت جنوبی آن قرار دارد. دیواره شرقی و غربی دارای چهار طاقنمای كم عمق به ارتفاع 7متر است كه از تزیینات اندك آجری برخوردار می‌باشد. نمای شمالی سه طاقنما قوس جناغی دارد و ایوان جنوبی عبارت از یك طاقنمای رفیع با قوس جناغی است كه طاقچه‌های دو طبقه‌ای آن را قاب كرده‌اند. سقف ایوان دارای تزیینات رسمی بندی و سقف یك كاسه است و با دو ورودی به طاق های طرفین می‌پیوندد.
پا طاق‌ها یك طاقنمای ورودی هستند كه طاقنمای كوچك تری بر بالای آن ها ساخته شده و از پلكانی مارپیچ به اتاق‌های كوچكی به ابعاد 5/1در 3 متر راه می یابند كه با سقف خنچه پوش تزیین شده و چهارطاقچه ساده با قوس هلالی به ابعاد 50 در 50 سانتی متر دارند. قسمت اصلی بقعه چهارگوشی به طول 7متر در هر ضلع است كه به شكل چهارطاقنمای جناغی بالا آمده و با مقرنس های ساده ای طرح چهارضلعی بنا را برای اجرای گنبد آماده كرده اند. گنبد زیارتگاه دوپوش است كه از خارج به صورت پیازی و از داخل مدور می باشد. بنای فعلی را باید از آثار دوره قاجاری به شمار آورد.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.