صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/04/17
 
   
شهر :  قم
نام مکان :   نماز مخصوص جمكران
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : از جمله فرمايش هايي كه حضرت قائم (ع) در اين باره داشته‌اند كه «فمن صليها فكانما صلي في البيت العتيق»؛ يعني كسي كه آن دو ركعت نماز (مخصوص در اين مسجد را) بخواند مانند كسي است كه در كعبه نماز خواند است.
كيفيت نماز به اين صورت است كه ابتدا دوركعت نماز به عنوان تحيت مسجد خوانده شود: در هر ركعت بعد از حمد هفت مرتبه «قل هوالله احد...» سپس ذكر ركوع (سبحان‌ ربي‌العظيم و بحمده) و ذكر سجده ها «سبحان ربي‌الاعلي و بحمده» نيز هفت مرتبه.
دو ركعت نماز نيز به نيت نماز صاحب‌الزمان (عج) خوانده مي‌شود: به اين ترتيب كه در هر ركعت در قرائت سوره حمد جمله «اياك نعبد و اياك نستعين» صدمرتبه تكرار شود و سپس يك بار سوره اخلاص و ذكر ركوع و سجده ها نيز هفت مرتبه تكرار گردد. بعد از سلام نماز، تسبيح فاطمه زهرا (س) خوانده شود و پس از آن به سجده رفته و صد مرتبه صلوات بر پيامبر (ص) و آل او فرستاده شود.
در اين مسجد بيماران و افراد بيشماري سر بر آستان آن حضرت نهاده‌اند و دل داده‌اند و شفا يافته و به مقصود خويش دست يافته‌اند.
بناي اين مسجد طي قرن‌هاي متمادي در حال تغيير و تحول بوده است و هم اكنون يكي از مساجد بزرگ ايران به شمار مي‌رود كه مشتاقان حضرت حجت‌(ع) براي تعجيل فرج آن عزيز غائب، هر هفته در شب‌هاي چهارشنبه و جمعه به دعا مي‌نشينند و از فتنه‌ها و آشوب‌هاي آخرالازمان به صاحب آن مكان مقدس پناه مي‌برند.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.