صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/04/22
 
   
شهر :  قم
نام مکان :   امامزاده چهل اختران
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : بقعه چهل اختران در جوار بقعه جناب موسي مبرقع (ع) است. اين بناي عظيم آرامگاه تعداد زيادي از سادات موسوي و رضوي و وابستگاه آن حضرت است كه اكثر آن‌ها از بانوان بوده‌اند. بعد از آن هم جمع ديگري از ذريه اهل بيت‌(ع) در آن خاك پاك آرميده‌اند. پس از موسي مبرقع (ع) فرزندش محمدبن موسي (ع) بدرود حيات گفت و وي را در كنار او دفن كردند.
پس از رحلت محمد، زوجه او بريهه وفات يافت و در جنب شوهر خود مدفون گشت و برادران او ابراهيم و يحيي در قم متوطن گشت و شهربانو دختر امين‌الدين را به حباله نكاح در آورده و از او صاحب فرزنداني شد كه به سادات صوفيه اشتهار داشتند. در همين سال‌ها ابوعلي محمد پسر احمد بن موسي (ع) از كوفه به قم هجرت نمود كه دو دختر وي به نام فاطمه و ام سلمه همراه وي بودند و پس از چندسال از اقامت خود در قم، دو دختر به نام بريهه و ام كلثوم و پس از آن ها پسري به نام ابي عبدالله احمدبه لطف خداوند متعال قم، دو دختر به نام بريهه و ام كلثوم و پس از آن‌ها پسري به نام ابي عبدالله احمد به لطف‌ خداوند متعال به او ارزاني شد. امام بعد از تولد پسر پدرش به فاصله سه سال و چند ماه در روز سوم ربيع‌الاول سال 315 هجري وفات يافت و او را در مقبره چهل اختران دفن كردند. و چون ابوعلي درگذشت خواهر او به نام حبيبه بنت احمد بن موسي (ع) از كوفه به قم آمد و با برادرزادگان خود در قم بود مدفن او نيز به طور مسلم در همين چهل اختران است. زيرا اين قبور، خانوادگي بود و اكثر فرزند زادگان جناب موسي مبرقع (ع) در آن مدفون شده‌اند.
به هر حال پس از ورود ام حبيب، عمه او زينب دختر موسي مبرقع(ع) وفات يافت و او نيز در چهل اختران مدفون گشت و برادرزاده او ام محمد دختر احمد بن موسي مبرقع (ع) تركه او را به ميراث تصرف نمود . زيرا در آن طبقه غير از ام محمد كسي باقي نمانده بود.
ام محمد هم پس از آن در كمال عزت و حشمت و با دارايي و ثروت به جا مانده از عمه خود زندگاني را مي‌گذراند تا اين كه در 21 ربيع‌الاخر سال 343 هجري وفات يافت و در چهل اختران به خاك سپرده شد و برادرزادگان او ابوعبدالله و فاطمه و ام سلمه و بريهه و ام كلثوم وارثان او شدند. در يازدهم شوال سال 243 هجري فاطمه دختر ابوعلي محمدبن احمد بن موسي (ع) رحلت نموده و وي را هم در چهل اختران دفن مي‌نمايند و خواهر او ام سلمه چون از يك مادر بودند تركه او را به ميراث مي‌برد. پس از آن بريهه رحلت نموده و در چهل اختران مدفون گشته، ارث او به ابوعبدالله، ام سلمه و ام كلثوم مي‌رسد.
اما ابوعبدالله احمد پسر ابي علي محمد اعرج پس از بالندگي به عنوان رئيس و پيشواي سادات گشته و مجموع املاك و اموال پدر خود محمد بن احمد، عموي پدر خود محمدبن موسي، عمه خود ام حبيب و خواهران وي فاطمه و بريهه را وارث گشته و به اهالي بذل و مساعدت مي‌نمايد كه به اين صورت به مردم نزديك شد و نقابت سادات علوي به او تفويض شد تا اين كه در نيمه صفر سال 358 هجري در سن 46 سالگي درگذشت و او نيز در چهل اختران مدفون گشت. بعد از وفات ابوعبدالله احمد ام سلمه خواهر او و سپس ام كلثوم دختر ابي علي محمدبن احمد بن موسي (ع) وفات يافته و در چهل اختران مدفون گشتند.
اين بقعه از بناهاي تاريخي زمان شاه تهماسب صفوي بوده و بر فراز آن گنبد عرقچيني و آجري كه چهار هواكش در جهان اصلي آن به طور مشبك آجري وجود دارد ديده مي‌شود و در وسط بقعه مرقدي داده مي‌شود و روي اين قبور ضريحي از آلومينيوم نصب شده است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.