صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/25
 
   
شهر :  تبریز
نام مکان :   خانه كوزه‌كنانی (خانه مشروطه)
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : خانه حاج میرزا مهدی كوزه‌كنانی در جنب مجموعه بازار بزرگ تبریز و در خیابان استاد مطهری واقع شده و در زمان انقلاب مشروطه و پس از آن محل تجمع سران و بازماندگان صدر مشروطه از جمله ستارخان، باقرخان، ثقه الاسلام، حاج میرزا آقا فرشی، حاج میرزا حسن واعظ و اكثر مشروطه‌خواهان بوده است. خانه مزبور در سال 1247 هجری شمسی بدست حاج ولی معمار تبریزی ساخته شده و در سال 1344 توسط مالكان جدید آن مرمت گردیده است.
مساحت خانه بیش از 930 متر مربع می‌باشد و در دو طبقه ساخته شده و توسط سرسرای زیبایی به طبقه اول دسترسی دارد. نورگیر سرسرا بر روی چهارستون بلند با سرستونهای گچبری استوار شده و داخل آن با آئینه و شیشه‌های رنگی به طرز جالب توجهی زینت یافته است. در طبقه اول 6 اتاق و سرسرا و در طبقه دوم یك سالن بزرگ (طنبی) به ابعاد 6*9 متر و 6 اتاق در اطراف سرسرا وجود دارد.
جالب‌ترین قسمت بنا سرسرا و اتاق مشرف به حیاط در طبقه دوم است كه در آن در و پنجره‌های مشبك با شیشه‌های الوان بكار رفته است. اتاقهای جانبی (گوشوار) دارای سقفی چوبی با تزئینات برجسته هشت ضلعی است و درهای چوبی با طرحهای برجسته اسلیمی و گل و برگ زینت داده شده است. مصالح بكار رفته در ساختمان سنگ و آجر و خشت می‌باشد.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.