صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/20
 
عنوان : دین در فضای مجازی
نویسنده : سید علی سیدی
کلیدواژه : دین-فای مجازی-اینترنت-تبلیغ-سایت
توضیحات :
 با گسترش استفاده از سرویس‌های مذهبی در فضاهای مجازی، ورود مفاهیم مذهبی به دنیای مجازی بیشتر قابل توجه است. هرچند بسیاری دین و مذهب را بیشتر در قالب سنتی‌اش می‌شناسند، اما گذشت زمان نشان داده ‌است که کاربران مذهبی دنیای مجازی، به سادگی توانسته‌اند پای دین را به این فضا باز کنند به گونه‌ای که این روزها واژه «دین مجازی» وارد کلیدواژه بسیاری از فرهنگ‌ها شده ‌است.
عصر دیجیتال فرصت‌هایی برای توسعه دین ایجاد می‌کند که نهادهای دینی بالاخص حوزه علمیه بخوبی می توانند از این فرصت ها استفاده کنند و به این وسیله دین شیعی را که همان دین ناب محمدی – صلی الله علیه و آله- است، تبلیغ و ترویج کنند.
در این تحقیق که در راستای بررسی میزان حضور دین و نهادهای دینی در فضای مجازی است، به معرفی حضور و استفاده نهادها و مراکز دینی در دنیای مجازی پرداخته شده تا ضمن معرفی این نهادها به مخاطبان، دست اندرکاران امر را به حضور و استفاده بیشتر از این بستر ترغیب نماییم.
این پژوهش که به روش اسنادی و میدانی صورت پذیرفته، ضمن تبیین زحمات طاقت فرسای علمای سلف در راستای تبلیغ دین در نبود فضای مجازی، 189 پایگاه اسلامی و 62 پایگاه قرآنی و تعداد بسیاری دیگر از پایگاه ها در موضوعات مختلف و دو مرکز مهم تولید نرم افزارهای اسلامی و اهم تولیدات آنها را معرفی نموده و ضمن بررسی شبکه های ماهواره ای دینی، به معرفی اجمالی 9 شبکه ماهواره ای دینی و 8 شبکه تلویزیونی اسلامی پرداخته است.
دریافت فایل
 

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.