صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/10/04
 
عنوان : ارائه مقاله نقش رادیو و تلویزیون کشورهای مسلمان در وحدت امت اسلامی در همایش بین المللی "امت اسلامی؛مبانی و مولفه ها"
نویسنده : عاطفه ارکان
کلیدواژه : امت اسلامی، وحدت اسلامی، رسانه، صدا و سیما، راهکارهای برنامه سازی
توضیحات :
 چکیده
وسایل ارتباط جمعی به دلیل نقش اجتماعی که در هر جامعه بر عهده دارند، می توانند با انتقال پیام واطلاع رسانی، در وحدت ملی یک جامعه نقش بی بدیلی بازی کنند. قدرت تاثیرگذاری رسانه به حدی است که حتی توان ایجاد وحدت در میان ملت ها با زبان ها و قومیت های مختلف را نیز دارد که در شرایط کنونی امت اسلامی، این نقش رسانه ها قابل تامل و توجه است. در حال حاضر جهان اسلام درموقعیتی قرار گرفته که شاید بیشتر ازهر زمان دیگر به وحدت نیازمند است و در این میان رسانه هابه عنوان ابزار اثرگذار می توانند با پیام های وحدت بخش خود، شاکله امت اسلامی را درمسیر اتحاد و یکپارچگی قرار داده واین امت واحدۀ گسترده را در راه رسیدن به اهدافش یاری رسانند. در این روند دین هم به عنوان یک متغییر مهم در وحدت میان ملت ها تاثیر گذار است. لذا در مسیر وحدت یک "امت جهانی" رسانه و دین می تواند به عنوان دو متغیر مادی و معنوی تاثیر گذار باشد.
رادیو تلویزیون به عنوان یک ابزار ارتباط جمعی با برجسته کردن برخی از موضوعات می تواند بر اطلاعات مخاطبانشان تاثیر بگذارند. بر اساس نظریه برجسته سازی، رسانه ها گرچه نمی توانند تعیین کنند که مخاطبان چطور بیندیشند، اما می توانند تعیین کنند که درباره چه بیندیشند و مسئولیت جهت دهی به افکار مردم با آنهاست، بنابراین هر مطلبی که در رسانه برجسته شود مردم نیز درباره آن موضوع فکر می کنند؛ موضوع وحدت نیز از این قاعده مستثنی نیست. وحدت امت اسلامی علاوه بر اینکه نیازمند همراهی مردم این جوامع است، نیازمند عزم راسخ و همت جدی مسئولان این کشورها، بویژه مسئولان رسانه ای است که با مهم جلوه دادن وحدت اسلامی و دوری از تهمت زدن، ناسزا گفتن، افترا بستن و توهین به مقدسات یکدیگر در رادیو و تلویزیون کشورهایشان می تواننداین موضوع را درذهن مخاطبانشان برجسته کنندوبامهم نشان دادن آن زمینه وحدت اسلامی رافراهم سازند.
در این مقاله سعی می شده است با استفاده از روش کتابخانه ای،راهکارهای برنامه سازی که رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی می توانند به صورت مشترک اجرا کنند برای اینکه بستر اتحاد را در بین مسلمانان فراهم سازند، ارائه شده است تا با استفاده از نفوذ بالا و کثرت گیرندگان شان در هر جامعه، گام محکم و استواری برای پیشبرد اهداف جامعه اسلامی و وحدت امت اسلام بردارند.
این مقاله از بین 184 مقاله رسیده به دبیرخانه همایش، جزء 34 مقاله برتر انتخاب شده و در کتاب مجموعه مقالات همایش بین المللی امت اسلامی؛ مبانی و مولفه ها به چاپ رسیده است.
دریافت فایل
 

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.