صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/27
 
عنوان : نوروز در بین تات های خراسان شمالی
نویسنده : زهرا حاتمی ثالث
کلیدواژه :
توضیحات :
 یکی از نژادهای خراسان شمالی تات ها هستند که خود شامل طوایف گیفانی، گلیانی، گرمه ای، جاجرمی، رازی، سنخواستی، خراشاهی، جربتی، کرفی، طبری، فیروزه ای، آساکی (پارتی)، اردغانی، بیدوازی، روئینی، مشهد طراقی و برخی طوایف خاوری می باشند
تات‌زبانان در محلاتی از شهر بجنورد در شهر سنخواست و پیرامون، شوقان و غیره رواج دارد هم‌چنین مردم روستاهای روئین، ارکان، کسرق، بیدواز، نیش‌کیش، گنجدان، کوران و قلعه‌نو در شهرستان اسفراین، ۱۴ درصد مردم شهر اسفراین، مردمشهر راز و روستاهای گیفان، طبر، محمدآباد در شهرستان بجنورد، و روستاهای مهرآباد، برزل‌آباد، حصار سه‌یک‌آب، فیض‌آباد، اسلام‌آباد، امان‌آباد، کارخانه قند، منصوران، امامزاده مشهد طرقی بالا و پایین، و گلیان و برزلی و ورک در شهرستان شیروان.
مراسم تات ها جداي از آداب و رسوم مردم استان نيست در لحظه سال تحويل دوست دارند كودكي كه سمبل پاكي و صداقت است وارد خانه آن ها شود كه گام اين كودك را به فال نيك مي گيرند.
به ديدار اهل قبور رفتن در اولين لحظات سال تحويل جزو مراسمي است كه هرگز فراموش نشده و امروزه به سر مزار شهدا رفتن در كنار فاتحه خواني براي درگذشتگان رسم نيكويي شده است.پس از دريافت اهل قبور خانواده ها به ديدار بزرگ خاندان خود مي روند كه عيدي آن بزرگ كه معمولا اسكناسي است كه از لاي قرآن بيرون كشيده مي شود به عنوان تبرك نگهداري مي كنند.
يكي از مراسم ديگر تات را سرزدن به خانواده كساني كه تازه درگذشته اي دارند و با خواندن فاتحه اي سال نو را تبريك و برايشان شادي آرزو مي كنند، تازه عروس ها نيز فراموش نمي شوند و خانواده داماد با بردن آذوقه، كفش و لباس سال نو را به عروس خانم و خانواده اش تبريك مي گويند. از ويژگي هاي برگزاري آداب و رسوم نوروز، سمبليك بودن آن است تخم مرغ، نماد باروري، ماهي سمبل سعادت و بركت به شمار مي رود.
پريدن از روي آتش نيز سمبليك است ايرانيان باستان براي آتش قداست خاصي قائل بودند اين كه به ايرانيان آتش پرست مي گويند غلط است. يكي از افتخارات ايرانيان در طول تاريخ اين بوده كه هرگز بت پرست نبودند و همواره به خدايي كه خارج از قياس و گمان و وهم بوده معتقد بودند ايرانيان آتش پرست نيز نبودند بلكه براي آن قداست قائل بودند كه مبادا در آتش آخرت آن ها را بسوزاند و هنوز سوگند به «سوي چراغ» خوردن در بين ايرانيان رايج است. نكته جالبي كه در بين اقوام مختلف استان وجود دارد به جاآوردن صله رحم است كه كمتر خانواده ايراني را مي بينيد كه در آغازين لحظه هاي سال تحويل پس از خواندن دعاي سال تحويل به ديدار والدين و يا بزرگ ترها نروند. حتي تمامي اقوام بخشي از مراسم اولين روز نوروز را به اموات اختصاص مي دهند و با به سرمزار رفتن و خواندن فاتحه اي براي روحشان شادي و مغفرت آرزو مي كنند.
دریافت فایل
 

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.