صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/03/05
 
عنوان : نوروز در بین روستائیان خراسان شمالی
نویسنده : زهرا حاتمی ثالث
کلیدواژه :
توضیحات :
 رسم دید و بازدید در میان نوروز درخراسان شمالی در دهه های پیشین با آداب و رسوم مختلفی شروع می شد که بخشی از آن منسوخ شده و بخشی دیگر نیز در حال فراموشی است، اما مردم روستایی این استان حافظان خوبی برای رسوم گذشتگان خود هستند. این گروه از جامعه خراسان شمالی که تعداد آن ها بیشتر از شهرنشینان است پایبندی به رسوم را همچنان رعایت کرده اند.
دختران و زنان روستایی چندماه قبل از نوروز دارهای قالی و قالیچه را برافراشته و با رنگ و نگار گل و بلبل و هنرنمایی خود، فرش زیبایی را برای سال جدید می بافند. آنها معتقدند که در سال جدید خانه باید با فرش جدید آراسته شود تا روزی و برکت تازه به خانه آنها وارد شود.
آنها همچنین پرده های سوزن دوزی با طرح بهار و طبیعت را به نشانه ورود بهار از در ورودی ایوان خود آویزان می کنند تا نوید حضور بهار را به یکدیگر اعلام کنند، پختن نان شیرین سنتی (فتیر) نیز از هنرنمایی های زن های روستایی این استان است که با روغن حیوانی پخت می شود.
مردان نیز دیوارهای کاه گلی منازل را مرمت کرده، درها را رنگ زده و برای پخت نان شیرین سنتی هیزم و بوته خشک جمع آوری می کنند.رسوم مختلفی در نواحی خراسان شمالی وجود دارد که هر یک جذابیت و زیبایی خود را دارد.
یکی از رسمهای روستائیان که معمولا در میان دختران جوان و زنان بیشتر دیده می شود این است که آنها به طور اتفاقی پشت یکی از درها می ایستند و به صحبت های دیگران گوش می دهند اگر صحبت افراد درون خانه مثبت و همراه با روشن بینی باشد سال جدید برای آنها سالی خوش خواهد بود، اما اگر در مورد مسائل منفی صحبت کنند آن سال برای آن دختر سال خوبی نیست.
تخم مرغ شکنیهم سنتی مانند کوزه شکنی است که افراد خانواده تخم مرغ ها را از ارتفاع سه یا چهار متری به زمین پرتاب می کنند.
دریافت فایل
 

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.