صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/07/24
 
عنوان : آئین عیدی بردن برای عروس در قوم کرمانج خراسان شمالی
نویسنده : واحد پژوهش مرکز خراسان شمالی
کلیدواژه : کرمانج, خراسان شمالی, عروس, عید نوروز
توضیحات :
 آئین عیدی بردن برای عروس در قوم کرمانج خراسان شمالی
ایام عید هم همانند سایر اعیاد باستانی ایرانیان رسومات مخصوص به خود را دارد که یکی از آن ها عیدی بردن برای تازه عروس است که باعث زیباتر شدن روابط خانواده عروس و داماد می شود.
در آیین ایرانیان عیدی دادن از رسوماتی است که جذابیت نوروز را چند برابر می کند و بیشتر از همه اقشار، بچه ها هستند که از عیدی گرفتن لذت می برند و تمام دید و بازدید عید برایشان خلاصه می شود به انتهای مراسم که عیدی داده می شود. در این بین عیدی بردن برای تازه عروس از رسوماتی است که در اکثر نقاط کشور به چشم می خورد. در خراسان شمالی هم عیدی بردن برای عروس وجود دارد که با شیوه های خاص به خودش است.
خانواده ی داماد با توجه به وسعی که دارند هدایایی را برای عروس تهیه می کنند و به منزل پدری عروس می برند.لیست این اقلام عبارت اند از: یک کیسه برنج، روغن، چای، قند، شیرینی، گوشت یا مرغ اقلام ثابتی هستند که در اکثر اعیاد مخصوصا عید نوروز برای عروس می برند و در کنار این ها هدایایی مخصوص عروس هم می برند که شامل کفش و لباس و در بعضی از موارد هم زیورآلات است.
کرمانج ها دلیل بردن این مواد را در این می دانند که از زمانی که دختری به عقد پسرشان در می آید تمام مخارج عروس بر عهده آن ها است و به همین دلیل در اغلب مناسبت ها و اعیاد این مواد را به عنوان خرج و مخارجی که عروسشان و پسرش در منزل پدر عروس دارند برده می شود.
طریقه بردن عیدی در بین کرمانج ها
یک هفته مانده به عید، مادر و خواهر و زن برادر، عمه و خاله، زن عمو و زندایی داماد هدایایی را که برای عروس آماده شده است را کادو می کنند و به خانه عروس می برند که در منزل عروس هم خانم های فامیل عروس حضور دارند، البته در گذشته خانم ها لباس های محلی کرمانج را می پوشیدند و هدایا را بر سینی های بزرگ بر روی سر می گذاشتند و می بردند.
بعد از آوردن هدایا به منزل عروس در بعضی از مواقع به چشم می خورد که خانواده عروس از مواد غذایی که برایشان آورده شده است را به دو قسمت تقسیم می کنند و یک بخش آن را به همراه چند هدیه برای داماد جایگزین هدایایی عروس می کنند و بر می گردانند یا اینکه روز بعد به خانه داماد می برند.
در روزگاران قدیم عیدی بردن بهانه ای بود برای نو کردن و بهبود بخشیدن روابط خانواده های عروس و داماد ولی متاسفانه امروزه همه چیز تحت تاثیر تجملات قرار گرفته است و کم کم رسومات گذشته را هم دست خوش تغییرات قرار داده است.
خانواده ها آن زمان همدیگر را درک می کردند و اگر خانواده عروس می دانستند که درآمد خانواده داماد بالا نیست توقع خاصی نداشتند و با چند هدیه کوچک همدیگر را خوشحال می کردند. اما امروزه تجملات و توقعات بیش از حد برخی از جوانان باعث شده است که خانواده داماد بیش از پیش به دردسرهایی بیفتد که داماد از ازدواج پشیمان شود، اگر عیدی را فقط بهانه ای برای مستحکم کردن روابط خانواده های عروس و داماد بدانیم و به فکر آزار دادن طرف مقابل نباشیم زندگی شیرین تر و روابط عروس و داماد گرم تر می شود و زندگی شان پابرجا تر می شود.
ديدار از علما و روحانيان در اقوام كرد را از ديگر سنت هاي موجود بين اين اقوام مي داند روش نگه داشتن اجاق ها كه نمادي از گرمي، روشنايي و بركت در لحظه تحويل سال، پوشيدن لباس نو، عيدي دادن به دختران و پسراني كه تازه ازدواج كردند در قالب گوسفند، گاو، شتر، البسه، شيريني و كله قند كه توسط خانواده هاي آنان صورت مي گيرد از سنت هاي موجود بين اقوام كرد است.
یکی دیگر از رسومات در قوم کرمانج زمان سال تحویل است که وقتی عروس به منزل پدر همسرش می رود یک سبزه به عنوان خوش یمنی را به منزل داماد می برد.
دریافت فایل
 

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.