صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/03/05
 
عنوان : « كودكان ضد اجتماعي و روش برخورد با آنها »
نویسنده :
کلیدواژه :
توضیحات :
 فتار ضداجتماعي به رفتاري اطلاق مي شود که براي ساير مردم، حيوانات و اموال عمومي مضر باشد، به عنوان مثال رفتاري که به شدت قوانين جامعه را نقض مي کند.

اين رفتار شامل دو بخش است: بروز رفتار ضداجتماعي (مثل خشم، روحيه تهاجمي يا نافرماني) و فقدان رفتارهاي اجتماعي (مثل برقراري ارتباط، تاييد يا همکاري) بيشتر کودکان در طول رشد خود برخي از رفتارهاي ضداجتماعي را به نمايش مي گذارند و کودکان مختلف رفتارهاي متفاوتي را نشان مي دهند.

به عنوان مثال امکان دارد برخي از کودکان دوست داشتني ولي طغيانگر تا حد زيادي هم رفتارهاي اجتماعي و هم رفتارهاي ضداجتماعي را بروز دهند و در عوض کودکان طرد شده و با ملاحظه ميزان کمي از هر دو نوع رفتار را به نمايش بگذارند. رفتارهايي که به شدت ضداجتماعي هستند ناهنجاري باليني محسوب مي شوند. ممکن است کودکان کم سن و سال نسبت به بزرگترها رفتار خصمانه اي نشان دهند و کودکان بزرگتر دروغ بگويند و يا دست به دزدي و خشونت بزنند. اقليتي از کودکان نيز در بزرگسالي همچنان به رفتارهاي ناهنجار خود ادامه مي دهند.

يکي از ويژگي هاي بارز کودکان و نوجوانان جامعه ستيز اين است که هيچ گونه احساسي نسبت به ديگران ندارند و از صدمه زدن به مردم تاسفي نمي خورند. تنها احساسي که اين کودکان نشان مي دهند خشم و دشمني است. در واقع اين رفتار نوعي مکانيسم دفاعي است که از ميزان اضطراب آنها که ناشي از ناتواني در هماهنگي با محيط است مي کاهد.

رفتار ضداجتماعي ممکن است تلاشي مستقيم براي تغيير محيط باشد. بر طبق تئوري مهارت هاي اجتماعي اکتسابي، گاهي رفتار والدين و دوستان، رفتارهاي منفي کودکان را تشديد مي کند.

رفتارهاي ناپسند کودک (مثل زدن ديگران) باعث مي شود والدين به هر قيمتي از مخالفت با او بپرهيزند. کودک اين رفتار را در مدرسه تکرار مي کند و بدين ترتيب دايره اي از اقدامات ناپسند شکل مي گيرد. کودکي که از طرد خود ناراحت است عصباني مي شود و براي تحميل خواسته هاي خود تلاش مي کند. اين کار طردشدگي بيشتر او را به دنبال دارد با بزرگتر شدن کودک، او از والدين خود فاصله بيشتري مي گيرد و در نتيجه بر اثر نبود نظارت والدين به خصوص در زمان نوجواني به جمع ساير جامعه ستيزها مي پيوندد.

- آمار

کارشناسان بر اين عقيده اند که رفتارهاي ضداجتماعي رو به گسترش است و تعدادي از کودکان جامعه ستيز در بزرگسالي به رفتار خود ادامه مي دهند.

- علل و نشانه ها

رفتار ضداجتماعي کودکان عوامل زيادي دارد ولي معمولا در اين رابطه مشکلات خانوادگي دخيل هستند. بي توجهي کودکان تا حد زيادي با رفتارهاي ضداجتماعي آنها مرتبط است.

ممکن است کودک در واکنش به يک عامل استرس زاي خاص (مثل مرگ يا طلاق والدين) براي مدتي مشخص رفتار ضداجتماعي نشان دهد ولي اين وضعيت مشکل آفرين نيست. کودکان و نوجواناني که مشکلات رفتاري دارند بيشتر از سايرين دچار افت تحصيلي مي شوند و به مواد مخدر، خودکشي و جنايت گرايش بيشتري دارند.

عوامل تبديل يک شخصيت متعادل به يک شخصيت جامعه ستيز از مهد کودک خود را نشان مي دهد. کودکان جامعه ستيز براي کسب موفقيت نياز به دريافت جايزه و تاييد ديگران دارند. شخصيت اين کودکان به نظر قوي و مستحکم مي رسد ولي در واقع از اعتماد به نفس پائين برخوردارند. هر چند رفتارهاي ضداجتماعي در افراد بالاي 18 سال تشخيص داده مي شود اما در حقيقت قبل از 15 سالگي نشانه هايي از اين رفتار قابل مشاهده است.

در شخصيت هاي جامعه ستيز حداقل سه مورد از موارد زير به چشم مي خورد:

- نبود هماهنگي با قوانين اجتماعي، اين افراد مدام قوانين را زيرپا مي گذارند.

- آنها براي رسيدن به خواسته هاي خود ديگران را فريب مي دهند.

- آنها شغل و محل سکونت خود را مدام تغيير مي دهند.

- آنها روحيه تهاجمي دارند و با ديگران درگير مي شوند.
- آنها بي احتياط هستند و به امنيت خود و ديگران ابدا اعتنايي ندارند.

- آنها غالبا مسئوليت پذير نيستند و توانايي يافتن يا حفظ شغل و پرداخت صورت حساب ها را ندارند.

-آنها نسبت به عواقب زيانبار رفتار خود احساس ندامت نمي کنند.

جامعه ستيزها نسبت به ديگران هيچگونه احساسي به جز تحقير ندارند. شخصيت اين افراد با آزار و اذيت در زمان کودکي، ناهنجاري هاي عصبي و ضريب هوشي پائين پيوند دارد و آنهايي که داراي والدين جامعه ستيز هستند علائم شديدتري را نشان مي دهند.

شخصيت هاي ضداجتماع ممکن است در ورطه فقر، بي خانماني و جنايت گرفتار شوند زيرا در هماهنگي با جامعه مشکل دارند.

- مراجعه به پزشک

با مشاهده علائم رفتار ضداجتماعي در يک کودک، در اسرع وقت به يک مشاور مراجعه کنيد.

اگر متوجه شديد که کودک يا نوجوان شما دست به خودزني يا خودکشي زده و يا امنيت ديگران را به خطر مي اندازد موضوع را جدي بگيريد.

- تشخيص

رفتار ضداجتماعي و بي نظمي هاي دوران کودکي ممکن است توسط مشاور مدرسه تشخيص داده شود. بهتر است مشاور، سوابق تحصيلي کودک را بررسي و با او و والدينش مصاحبه کند.

- درمان

مهمترين هدف درمان رفتار جامعه ستيزانه، ارزيابي مشکلات رفتاري کودکان و نوجوانان و آموختن رفتارهاي مناسب به آنها مي باشد. در موارد حاد استفاده از دارو تجويز مي شود ولي اين کار نبايد جاي ساير درمان ها را بگيرد. کودکاني که خيلي زود از کوره در مي روند امکان دارد به اين درمان جواب مثبت دهند. بهتر است تيمي متشکل از آموزگاران، مددکاران اجتماعي و مشاوران تمام جنبه هاي زندگي کودک را مورد بررسي قرار دهند ولي در بسياري از موارد، والدين براي آموختن رفتار درست به کودکان خود، نياز به تمرينات خاصي دارند.

موثرترين روش درمان، آموختن مهارت هاي ارتباطي به تمام اعضاي خانواده و دوستان جامعه ستيز کودک است. متاسفانه گروهي از کودکان در مقابل درمان مقاومت مي کنند و درمان ناتمام مي ماند. آموزگاران و مشاوران در اين ميان نقش مهمي دارند. هر دوره درمان به طور متوسط هفت ماه به طول مي انجامد.

مطالعات نشان مي دهد رفتار کودکاني که مهارت هاي اجتماعي به آنها آموزش داده شده بهبود مي يابد، به خصوص زماني که دوستان و خانواده در روند درمان دخالت داشته باشند ولي تاثيرات درازمدت درمان اثبات نشده است. اين حقيقت که دوستان نقش مهمي در رفتار کودک دارند نشانگر اهميت بالاي مدارس مي باشد. مدرسه محل مناسبي براي آموختن رفتار درست به کودکان است و آموزگاران مي توانند زمينه مشارکت ميان دانش آموزان جامعه ستيز با ساير دانش آموزان را فراهم کنند.

- پيش بيني

بهترين راه براي مداواي کودکان جامعه ستيز اين است که والدين خيلي زود دست به کار شوند. براي کودکان جامعه ستيزي که به بزرگسالي مي رسند نمي توان آينده روشني تصور کرد. هرچند با داروهاي مناسب مي توان برخي از علائم شخصيت هاي جامعه ستيز را از ميان برد ولي نبايد عوارض اين داروها را ناديده گرفت. در هر صورت بهترين راه، استفاده از درمان هاي درازمدت است.

- پيشگيري

ساختن محيطي حمايت کننده و سازنده در خانه بهترين راه براي جلوگيري از رفتار جامعه ستيزانه کودکان مي باشد و کودکاني که در يادگيري مشکل دارند بايد مورد حمايت قرار گيرند. اگر اين مشکلات زود تشخيص داده شود مانع از اعتماد به نفس پائين کودکان و در نتيجه رفتارهاي ضد اجتماعي آنها خواهد شد.

- نگراني والدين

کودکي که مشکلات رفتاري دارد تاثير زيادي بر روي اعضاي خانواده و دوستان خود مي گذارد. والدين بايد به خواسته هاي ساير کودکان خود نيز توجه کرده و در صورت در خطر بودن امنيت آنها، کودک جامعه ستيز را در بيمارستان بستري کنند. والدين در ضمن بايد با آموزگاران کودک جامعه ستيز خود در ارتباط باشند و در جريان روند معالجه او قرار گيرند.
دریافت فایل
 

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.