صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/05/26
 
سیری گذرا بر تاریخچه شبكه استانی صداوسیمای مركز خوزستان رادیو اهواز در واقع همزاد نخستین ایستگاه رادیویی در تهران است.
این ایستگاه كار خود را با فرستنده‌ای كم قدرت، استدودیویی با دیوارهای پوشیده از پتوی سربازی و چند داوطلب پركار و فعال آغاز نمود و همپای دیگر مراكز رادیویی كشور در طول سال‌های زندگیش تغذیه شد، جان گرفت و برپای خود ایستاد. این رادیو برنامه‌های فارسی و عربی پخش می‌كرد كه تاكنون نیز ادامه دارد. نخستین فرستنده رادیویی اف- ام در اهواز در سال 1350 با قدرت 250 وات شروع به كار كرد كه به پخش برنامه‌های محلی می‌پرداخت.
مركز تلویزیون خوزستان
در استان خوزستان شهرهای اهواز، آغاجاری، مسجد سلیمان و دزفول در آذرماه 1350 ه.ش و خارك و بستان در چهارم آبان 1351ه.ش صاحب فرستنده تلویزیونی شدند كه این مراكز تولید برنامه نداشتند و فقط به رله برنامه‌ها می‌پرداختند. تلویزیون مركز اهواز در بهمن ماه سال 1364 با حضور آقای محمد هاشمی ریاست وقت سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را شروع كرد كه در آغاز بیشتر به پخش اخبار محلی، اذان و مصاحبه با اسرای جنگ در استودیو می‌پرداخت. شروع تولید تلویزیون مركز اهواز از نیمه دوم سال 1367 (بعد از پذیرش قطعنامه 598) صورت پذیرفت كه به پخش برنامه‌های محلی در روزهای جمعه می‌پرداخت. شبكه استانی سیمای مركز خوزستان در آبان ماه 1378 افتتاح و به بهره‌برداری رسید كه روزانه با 5/2 ساعت تولید و سه ساعت تامین برنامه كار خود را آغاز نمود.
واحد تحقیقات مركز خوزستان
این واحد از سال 1372 آغاز به كار نمود، در ابتدا فعالیت آن محدود به اجرای طرح‌های پیمایشی بسیار معدود در حد 4 الی 5 طرح در سال، گردآوری بریده روزنامه‌ها برای نویسندگان و عوامل برنامه‌ساز و در صورت تامین هزینه مدیریت برخی طرح‌های پژوهشی بود. هم اكنون در سال 83 پس از گذشت یازده سال به فعالیت‌های خود در سطحی بسیار گسترده ادامه می‌دهد. در طی یك مقایسه از عملكرد واحد از سال 72 تا 83 حجم فعالیت‌های آن باوجود عدم افزایش نیروهایش در این مدت 20برابر افزایش یافته. به طور مثال این واحد در سال 1382 قریب به 80 طرح پیمایشی را اجرا نمود و نزدیك به 40% آنها را پس از استخراج و گزارش‌نویسی به تهران ارسال نموده كه حجم عظیمی از فعالیت را نشان می‌دهد.
از جمله این فعالیت‌ها عبارتند از:
هماهنگی و برنامه‌ریزی برای تشكیل دوره‌های آموزشی عوامل برنامه‌ساز صداوسیمای مركز تحت عنوان آموزش مهارت‌های زندگی به جوانان برگزاری دوره آموزشی رایانه تحت عنوان ICDL به مدت 5ماه برای نیروهای واحد- محول شدن مسئولیت كتابخانه مركز به واحد تحقیقات برنامه‌ریزی برای تبدیل رایانه كتابخانه به سرور جهت سرویس‌دهی به كلیه واحدهای مركز- پژوهش‌های انجام شده در سال‌های 81و82 عبارتند از:
1- نخل درخت زندگی .
2- پژوهشی در مورد علی بن مهزیاری اهوازی.
نظرات دانش‌آموزان پسر سال سوم متوسطه نواحی 2 و 3 شهر اهواز در خصوص انطباق برنامه‌های صداوسیما با نیازهای آنان
3- چگونگی اثربخشی رسانه صداوسیما در مقابل آثار سو ماهواره و اینترنت.
پژوهش‌های شاخص واحد در چندسال اخیر عبارتند از:
- خوزستان دیار تمدن
- نخل درخت زندگی
- پژوهشی در مورد زندگی علی بن مهزیار اهوازی
- سیری گذرا در تاریخچه صداوسیمای مركز خوزستان
- تقویم تاریخ خوزستان
- ضرب‌المثل‌های بختیاری
- مشاهیر استان خوزستان
- گاه شمار خوزستان از ابتدا تا سال 256 ه.ق

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.