صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/10/16
 
شهر :  
نام مناسبت : آداب و رسوم بجنوردی ها
زمان اجرا :   
آداب و رسوم : در روزگار گذشته، ازدواج در بجنورد آداب و رسوم خاص خود را داشت و همه افراد فاميل دور يکديگر جمع مي شدند و هر يک گوشه اي از کار را مي گرفتند. به ويژه اين فعاليت با نزديک شدن به عيد باستاني نوروز قوت بيشتري مي گرفت و همه سعي مي کردند مراسم خود را در اين ايام به پا کنند.

بانو «قمري تجلي» مادر کهنسالي که وقايع گذشته را بازگو مي کند، در اين باره مي گويد: در گذشته، چند روز قبل از جشن عروسي، فاميل عروس با خويشاوندان در منزل عروس شام مي خوردند و خويشاوندان داماد هم از منزل داماد براي بردن عروس به خانه شوهر مي آمدند و ابتدا جهاز عروس را مي بردند. يک نفر صندوق عروس را که يخدان مي گفتند برمي داشت و يکي لحاف، تشک، قالي و ديگري چراغي را که از مس درست شده بود و به آن پي سوز مي گفتند، برمي داشت. يک نفر ديگر، آينه و بقيه، ظروف عروس را برمي داشتند.

اين بانوي کهنسال ادامه مي دهد: زنان فاميل روي سر عروس چادر شب مي انداختند و يک تکه نان و قاشق داخل روسري مي گذاشتند و روسري را به کمر مي بستند.

البته داخل روسري پول هم مي گذاشتند. سپس اسبي مي آوردند و به گوش ها و دور گردن آن يک دستمال ابريشمي مي بستند و عروس را سوار يک اسب و داماد را سوار اسب ديگري مي کردند و هلهله کشان به سمت خانه داماد مي رفتند.

وي اضافه مي کند: هنگام نزديک شدن به خانه، داماد بالاي سر عروس انار پرت مي کرد و جوانان هم براي گرفتن آن از هم سبقت مي گرفتند به اين نيت که بخت شان باز شود. سپس جلوي پاي عروس و داماد تشت مسي مي انداختند و پس از قرباني کردن گوسفندي، عروس را به خانه مي بردند.

بانو «تجلي» مي گويد: پس از اين، دست داماد را در دست عروس مي گذاشتند و شيريني، قرآن و آينه مي آوردند. پس از آن بايد داماد بيرون مي رفت و مادرش روبند عروس را برمي داشت و طلا روي گردنش مي انداخت.

پدر داماد هم مي آمد و روبند را روي سر عروس مي انداخت و هر چه که در توانش بود شامل زمين، گاو و گوسفند و يا هر چيز ديگري را که به عروس هديه داده است اعلام مي کرد و همه شادي و سرور مي کردند.

وي با اشاره به اين که مراسم کنوني ازدواج با زمان گذشته بسيار فرق کرده است، بيان مي کند: در گذشته عروس با خويشاوندان داماد صحبت نمي کرد و تا مدت ها از آن ها رو مي گرفت.

به گفته وي، چند نفر از طرف عروس و چند نفر هم از خانواده داماد به منزل عروس مي رفتند و جهاز عروس را نگاه مي کردند و عروس هم براي خويشاوندان داماد يک بقچه به عنوان هديه مي بست.

بانو «تجلي» خاطر نشان مي کند: قبل از فرا رسيدن نوروز هم چند نفر از خانواده داماد براي عروس و اقوام نزديکش هديه به رسم عيدي مي بردند.
تاريخچه :
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.