صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
شهر :  
نام مناسبت : جشن نوروز
زمان اجرا :  نوروز 
آداب و رسوم : عید نوروز چون به عنوان روز آغازین سال محسوب می شود ،جایگاه ویژه ای در باورها و اعتقادهای مردم ایران دارد.مردم استان قزوین مانند دیگر مردم ایران ،از اوایل اسفند ماه خود را آماده برگزاری سال نو می کنند .آن ها همراه خانه تکانی و نظافت ، به خانه تکانی دل ها ی خود می پردازندو به میمنت حلول سال نو و فرا رسیدن نوروز ، کینه ها و کدورت ها را از دل می زدایند و به دیدار یکدیگر می روند.
در هنگام تحویل سال ، اعمال خود را در سال گذشته مرور کرده و با توجه به آن ،برای سال آینده خود برنامه ریزی می کنند.
در روز عید ، با چیدن سفره های رنگین ، درهای خانه های خود را به روی میهمانان می گشایند.
آن ها در سفره های پارچه ای قلم کار و ظروف رنگارنگ بلوری ، انواع شیرینی های خانگی ، انجیر و آلبالوی خیس شده ، نخود و کشمش ، نقل و نوعی توت که با خمیر پودرپسته و بادام درست می کنند ، می چینند و به میهمانان تخم مرغ رنگ شده ( با پوست پیاز) عیدی می دهند.امروزه از اول عید ، مراسم عید دیدنی با دیدار های خانوادگی آغاز می شود. کوچک ترها به دیدار بزرگ ترها می روند. همه دید و بازدیدها باید تا قبل از سیزده بدر انجام گیرد.
در گذشته روز اول عید به کودکان اختصاص داشت . آن ها به تنهایی به دیدار بستگان خود می رفتند . در روزهای بعد، این بزرگ ترها بودند که به دیدو بازدید می پرداختند . در گذشته وقتی دوشیزگان به دیدار بزرگی می رفتند ، با خود گلابپاچی می بردند و در دست آن ها گلاب می ریختند و آن ها نیز گلاب را به صورت خود می زدند.
تاريخچه :
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.