صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/10/16
 
شهر :  
نام مناسبت : مراسم نوروز
زمان اجرا :   
آداب و رسوم : مراسم عید نوروز :
چند روز مانده به عید نوروز مراسم خانه تکانی ، سبزه گذاشتن ، سمنو پزان و چهارشنبه سوری که از مراسم مهم بوده انجام می شد . ازمراسم ویژه چهارشنبه سوری فالگوش ایستادن بود که پشت پنجره ها می ایستادند و به صحبتهایی که میان خانه انجام می شد گوش فرا می دادند و این صحبتها اگر خوب باشد نشان دهنده این بود که سالی خوب برایش رقم زده و اگر بد ، سالی بد در انتظارش بود .
از دیگر مراسم ، کوزه شکستن بود که به تعداد افراد خانواده کوزه می خریدند و شب چهارشنبه سوری می شکستند به این منظور که قضا و بلا از خانه بیرون برود .
ملاقه زنی از دیگر مراسم بود که عده ای چادر به سر می کردند و بر در خانه ها می رفتند و از اهل خانه تخم مرغ ، نخود ، کشمش و ... می گرفتند .
مراسم ویژه دیگر در شب چهارشنبه سوری از آتش پریدن بود که همه مردم در آخرین چهارشنبه سال که به نحوست معروف بوده از روی آتش می پریدند و این مراسم آئینی به منزله سپردن زردی ، بیماری ، گناه و زشتی ها به آتش و گرفتن سرخی ، سلامت و خوبی و زیبایی از آتش بوده است . بعد از تحویل سال نو به دید و بازدید و گرفتن دست لاف به معنی عیدی از بزرگترها می رفتند .
از مراسم ویژه عید نوروز در گذشته خان درآوردن بود . این مراسم به این صورت بود که عده ای از افراد موجه وصاحب مقام به نزد حکمران می رفتند و از او اجازه می خواستند که کسی را بعنوان خان برای ایام نوروز انتخاب می کنند . بعد از انتخاب خان به مدت 13 روز مردم در میادین ، محل تجمع مردم به جشن و پایکوبی و هم چنین ورزشهایی چون کشتی و تیراندازی می پرداختند . در این مراسم شاهنامه و حافظ خوانی و خواندن قصه ها و افسانه های معروف نیز صورت می گرفت . در این 13 روز افراد منتسب به حکمران مانند زن و فرزند و وابستگان اگر از شهر عبور می کردند باید به نگهبانان انعام می دادند تا اجازه عبور یابند . بعد از 13 روز مردم خان را به بیابان می بردند و خود نیز به بیابان و باغهای اطراف می رفتند و به خوشگذرانی و جشن می پرداختند از مراسم این روز کشتی گرفتن بود . و بعد خانواده بعد از صرف ناهار ، سبزه گره می زدند . به این معنا که دختران خود را تا سال آینده راهی خانه شوهر بکنند . پس از 13 روز مراسم خان بازی تمام می شد و مردم به دکانها و سرکارهایشان برمیگشتند و حکمران به جای سابق خود باز می گشت .
پژوهشگر : حامیه ذوقی
تاريخچه :
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.