صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/06
 
شهر :  
نام مناسبت : بازی الک دولک ( چلی آقاج )
زمان اجرا :   
آداب و رسوم : بازی چلی آقاج : تعداد بازیکنان 12 نفر
سن بازیکنان 10 سال به بالا
ابزار لازم : دوعددچوب گرد به قطر 3سانتی متر و طولهای 15و 70 سانتی متر
محوطه بازی هوای آزاد ،فضای سبز
شرح بازی :
بازیکنان به دوگروه تقسیم می شوند و به قید قرعه یک گروه بازی را شروع می کنند یعنی اولین بازیگر چوب کوچک را روی دوسنگ یا دو آجر قرارداده و با سرچوب بزرگ که در زیر آن قرار می دهند آن را به اندازه ای به هوا پرتاب کرده تا بتواند با تسلط باچوب بزرگ ضربه ای به آن بزندو با تمام قدرت به طرف نفرات گروه حریف که در محوطه هستند پرتاب کند . اگر حریفان چوب را در هوا بگیرند پرتاب کننده باخته است وگرنه بایستی یکی از حریفان آن را از روی زمین بردارد و به طرف چوب بزرگ که روی همان سنگها قرار دارد بیندازد .اگرچوب کوچک به چوب بزرگ برخورد کند اولین بازیگر باخت داده است و اگر به چوب بزرگ برخورد نکنداولین بازیکن باید باچوب بزرگ به چوب کوچک طوری ضربه بزند که چوب کوچک از جاکنده و درهوا آن را باچوب بزرگ از محل سنگ یا آجر دور سازد . این عمل را تا 3مرتبه می توان انجام داد .پس از این چوب بزرگ به عنوان واحد اندازه گیری (جهت تعیین امتیاز ) استفاده می شود . اگر چوب کوچک به اندازه ای می گیرد که حداکثر باید به بیست برسد تا بازیگر اولی سوخته است و اگر دور شده باشد آن فاصله را باچوب بزرگ می گیرد که حداکثر باید به بیست برسد تا بازیگر برنده باشد .
اگر به بیست نرسد همان بازیگر دوباره بازی را شروع می کند . چنانچه بازیگر در مراحل بعدی سوخت با جمع امتیاز هایش می تواند خود را به بیست برساند تا برنده شود و نفر بازی را به همین روش ادامه می دهد . بازیکن هرگروه به نوبت بازی را انجام می دهند ،اگر بازنده شدند ،جای خود را باگروه بعدی عوض می کنند و اگر برنده شوند ، گروه برنده باچوب کوچک درهوا روی آن قرار می گیرد ضربه می زنند . البته افراد هم سعی می کنند با تمرکز حواس و دقت زیاد ، بیشتر به چوب ضربه بزنند تا موقعی که چوب به زمین نیفتاده ، ضربه ها را می شمارند و در پایان تعدادکل ضربه های وارد شده به چوب توسط هر بازیکن ،با هم جمع می شوند . سپس به تعداد ضربه ها باچوب بزرگ به چوب کوچک ضربه می زنند تا از محل بازی دور شود . در محل برخورد با زمین ، ضربه بعدی را می زنند تا شمارش تمام شود .گروه بازنده باید بعنوان جریمه ، از محل ضربه اوب تا به آخرین نقطه را با صدای «زو....» طی کند ، هرجا صدای بازنده ای قطع شد (نفسش تمام شد) بازنده ی بعدی ادامه می دهد . اگر نتواند باید به عنوان جریمه ، بازیکنان برنده را طی مسیر مشخص شده ای کول کنند .
در این حالت ممکن است حرکاتی انجام شود که خطاست :
1- باچوب بزرگ ضربه را می زند تا چوب از جا کنده شود ، چوب بزرگ بدون اینکه به چوب کوچک اصابت کند ، « خرت »(ود) برای جریمه یکی از بازیکنان حریف چوب کوچک را روی پا قرار داده پرتاب می کندتا محل بازی نزدیک شود در مقابل بازیگر اولی ،چوب را به فاصله یک متری طوری تکان می دهد تا از نزدیک شدن چوب کوچک به محل بازی جلوگیری کند .
2- باچوب بزرگ طوری به ضربه که چوب روی زمین کشیده شود « فرت» برای جریمه چنین حرکتی ، یکی از بازیکنان حریف را زیر گردن خود می گیرد و سعی می کند آن را به محل بازی پرتاب کند .
پژوهشگر : حامیه ذوقی
تاريخچه :
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.