صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/10/16
 
شهر :  
نام مناسبت : بازی محلی ( پادشاه و وزیر )
زمان اجرا :   
آداب و رسوم : این بازی بین 3تا 7نفر و حتی بیشتر انجتم می شود
برروی دولبه باریک یک کبریت علامتی گذاشته به عنوان نشانه پادشاه یا وزیر هرطرف دیگر لبه باریک کبریت را علامتی را به عنوان نشانه وزیر و طرف پهن قوطی کبریت را علامتی به عنوان نشانه دزد می گذارند .
افراد دورهم به صورت دایره می نشینند و به ترتیب و به نوبت کبریت را به طرف وسط دایره پرتاب می کنند تا کبریت به حالت مشخص بیفتد ( اگر طرف پهن قوطی کبریت که علامت گذاری نشده بیاید بازیکن باید دوباره پرتاب قوطی را انجام دهد . )این پرتاب را به ترتیب انجام می دهند تا پادشاه ، وزیر و دزد مشخص شوند .
و بعد از این مشخص شد ، وزیر به پادشاه دزد را به معری می کند و پادشاه نیز درجواب می گوید او چه چیزی دزدیده است و وزیر می گوید : ( به عنوان مثال ) جواهرات و یا گوسفند و مرغ ...دزدیده و پادشاه باید حکم صادر کند و حکمی که اجرا می کند مختلف است مثلاً می گوید : دزد بیاید برود درون حیاط ( بیرون از خانه ) صدای حیواناتی را در آورد ( البته پادشاه تعیین می کند که صدای چه حیوانی را درآورد . حیواناتی مانند گوسد ، گربه ، سگ ،گاو و...) و یا دستور می دهدکه به دزد شلاق بزنند و یا با شصت دو دست خود برای دزد سبیل بگذارند ( ضمن اینکه این حکم ها را وزیر اجرا می کند .)
پژوهشگر : حامیه ذوقی
تاريخچه :
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.