صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/06
 
شهر :  
نام مناسبت : عید قربان
زمان اجرا :   
آداب و رسوم : در این روز که یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان محسوب می شود مردم منطقه خراسان شمالی بویژه اهل تسنن ( ترکمنان ) مراسم خاصی دارند . •
در بین ترکمنها این عید بسیار دارای اهمیت است . مدت سه روز با کشتن قربانی ، بر پایی جشن وسرور ، پوشیدن لباس نو و پختن شیرینی های محلی این عید را جشن می گیرند .
1- آماده کردن قربانی: چشمان گوسفندی را که برای این کار در نظر گرفته اند سرمه می کشند ، مقداری آب در دهانش می ریزند و سپس با چاقوی مخصوص که روی آن دعای قربانی خوانده اند وبا ذکر دعابرای سلامتی افراد خانواده آن را ذبح می کنند.
2- تقسیم گوشت قربانی در بین افراد مستمند وفامیل ( اقوام ترکمن تا سه روز از گوشت قرانی برای مهمانان غذا تهیه می کنند . )
در این روز سنت حسنه قربانی در بین مردم اعم از شیعه و سنی از اهمیت خاصی برخوردار است . در بین شیعیان بیشتر حاجیان و یا آنها که تمکن مالی کافی دارند قربانی می کنند. اما اکثر اهل تسنن منطقه به این سنت مؤکد اهتمام ویژه ای دارند . اهل تسنن در این روز حتماض قربانی می کنند و تا سه روز جشن می گیرند و به دید و بازدید یکدیگر می روند و با گوشت قربانی شده و شیرینی از مهمانان پذیرایی میکنند .ترکمن ها برای عید سعید قربان همانند عید نوروز لباس نو تهیه کرده و خانه های خود را تمیز می کنند . عمل مستحبی « قربان شو » یکی از دیگر سنتهای مؤکد اهل تسنن است . ترکمنان از صبح خیلی زود به حمام رفته و غسل عید قربان را انجام می دهند و معتقدند در بدن انسان مویی هست که فقط غسل عید فربان آن را خیس می کند و شستشو می دهد . همچنین اعتقاد دارند کسی که غسل عید قربان کرده باشد هرگز مستوجب کیفر سوختن در آتش جهنم نمی شود .
اعتقادات و باورها
• فردی که مریض حال باشد ( بخصوص زنی که نازا باشد ) روده گوسفندقربانی را به اندازه قد آن فرد می برند ودر بیرون روستا کنار بوته ای سبز خاک می کنند و براین باورند که با رشد و نمو گیاه آن فرد نیز رشد نموده وبهبود خواهد یافت ( به این مراسم چله بریدن می گویند . )
• به نیت درمان کودکان مریض خود، سکه ای قبل از ذبح به دهان قربانی می گذارند و بعد از ذبح ، سکه فوق را به فرد مستمندی می دهند و بر این باورندکه کودک مریض درمان خواهد شد .
• بعد از سر بریدن قربانی افراد دستهای خود را درون خون قربانی فرو می برند و معتقدند که اطراف ناخن انگشتان ریشه نخواهد زد .
• خون و استخوان قربانی را زیر خاک مدفون می کنند تا خوراک سگ و گربه نگردد زیرا بد یمن می دانند .
• گوسفند قربانی نباید کمتر از شش ماه ، گاو کمتر از یک سال وشتر کمتر از سه سال عمر داشته باشد قربانی باید سالم ویک رنگ باشد .
• در روستاها کسانی که دامدار هستند بره ای را برای سال بعد انتخاب کرده و روی پشت آن دست می کشند به نیت قربانی سال آینده .

پژوهشگر : حامیه ذوقی
تاريخچه :
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.