صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/10/16
 
شهر :  
نام مناسبت : چارق دوزی
زمان اجرا :   
آداب و رسوم : چاروق به استناد لغت نامه دهخدا کلمه ای ترکی است وبه نوعی پای افزار و یا کفش اطلاق می شود که از چرم تهیه شده باشد وآن را با ریسمانهای ضخیم وبلندی بپای بندند .
این پاپوش سنتی استان خراسان شمالی از زمانهای بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفته است ومتاسفانه از زمان پیدایش اولین نمونه های آن تاریخ دقیقی در دسترس نیست ، قدیمی ترین نمونه های چاروق موجود در این استان مربوط به حدود هفتاد سال پیش است ، حال آنکه قدمت این نوع پای پوش به سالهای بسیار دور تر از این زمان برمی گردد .
چاروق با ویژگی ها وظاهر خاصش از گذشته های دور در مناطق شمال شرقی ایران از جمله بجنورد متداول بوده است وبا توجه به وجود ساکنین کرد وترک می توان این پای افزار سنتی را متعلق به این منطقه دانست . قرمز رنگی شاد وزنده که در باورها واعتقادات خاص مردم این منطقه جایگاهی عظیم دارد در اکثر مصنوعات این منطقه بخصوص چاروق از آن استفاده می شود .
این پای افزار به دو شیوه تهیه می شده که نوعی از آن با ظرافت کمتر ومخصوص اقشار کم در آمد جامعه بوده و از تزئینات وگلدوزی های کمتر برخودار است ونوع خاص آن از چرمی با کیفیت بالا وظرافت ودقت بیشتر که سطح آن توسط نخهای ابریشمی رنگی وگلابتون تزئین شده وسطح آن وبه روش دوخت های تزئینی و حکاکی روی چرم زینت یافته است، تهيه مي شود .
پژوهشگر : حامیه ذوقی
تاريخچه :
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.