صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/08/19
 
شهر :  گيلان
نام مناسبت : مراسم گهواره بندان
زمان اجرا :   
آداب و رسوم : گهواره به جایگاه مستطیل شکلی که دارای چهارپایه و یک دسته در بالاست اطلاق می گردد که چوب های هلالی شکل ، عرض پایه ها را به هم متصل کرده و در وسط سطح این جایگاه سوراخی جهت تخلیه ادرار نوزاد در نظر گرفته شده است . در داخل گهواره تشکچه ای قرار می گیرد که در محل جایگاه ادرار نوزاد دایره توخالی تعبیه شده است ، خاله xâle نام ظرفی سفالی است که در داخل جایگاه ادرار تعبیه شده ، قرار می گیرد و دو دولی do dōle نام عنصری است که از محل آلت نوزاد به خاله راه دارد تا عبور ادرار به آسانی و تمیز صورت گیرد . وَروَند var vand نام پارچه ای از جنس چادرشب است ومعمولا" یک تخته از چادرشب به ابعاد 200 ×36 سانتی متر را دربرمی گیرد که جهت سفت ماندن نوزاد در گهواره به دورش بسته می شود و چاشُب ča šob یا چادرشب بافته ای از جنس نخ ابریشم در کاموا در حال حاضر است که بر روی گهواره قرار می گیرد تا نوزاد در نور و دمای ثابتی درون گهواره بیاساید ، عناصر فوق بعد از به دنیا آمدن نوزاد یعنی در اولین دهه ی توسط مادربزرگ نوزاد ( مادر زن زائو ) به نوزاد داده می شود . این هدایا را در اصطلاح محلی گَواره دستهِ ga vare daste می گویند . مراسم گهواره بندان با اعتقادات خاصی همراه بود از جمله مادر زن زائو ، گردویی راروی دسته ی گهواره نوزاد می شکست و معتقد بود که اینگونه بچه نیز همانند گردو ، مغزدار و باهوش و با ارزش خواهد شد ، این مراسم را در اصطلاح کَرِدَ نَنی اطلاق می شد .
اگر بچه ای بسیار گریه می کرد که در مراسم گهواره بندان ، گربه ای را در داخل گهواره می گذاشتند تا بچه خواب و آرام گربه را داشته باشد . در این مراسم تمام فامیل همراه با هدایایی شامل طلاء و لباس شرکت می کردند .
تاريخچه : مراسم گهواره بندان با اعتقادات خاصی همراه بود از جمله مادر زن زائو ، گردویی راروی دسته ی گهواره نوزاد می شکست و معتقد بود که اینگونه بچه نیز همانند گردو ، مغزدار و باهوش و با ارزش خواهد شد ، این مراسم را در اصطلاح کَرِدَ نَنی اطلاق می شد .
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.