صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/08/19
 
شهر :  
نام مناسبت : *صورت گرفتن – ( صورت ویگری)
زمان اجرا :   
آداب و رسوم : بعد از مراسم خواستگاری و جواب مثبت خانواده دختر به خانواده خواستگار، طرفین شبی را جهت صورت گرفتن تعیین می کنند . برای شب بله برون، از همۀ خاله ها و دایی ها و عمه ها و عموها دعوت می شد تا بعدها کدورتی پیش نیاید.
به عنوان مهریه علاوه بر مبلغی پول، زمین، مزرعه، گاو، ظروف مسی، فرش و یک دست رختخواب هم برای عروس مشخص میشد. ( شکوری:69:1382)
این مراسم در خانه دختر بوده و مخارج آن شب و کلیه کلیه تدارکات اسباب پذیرایی از مهمانان ( میوه شام و چای شیرنی) بر عهده خانواده پسر است که یک روز قبل از شب مراسم ، خانواده پسر ما یحتاج آن مراسم راتهیه و به منزل خانواده دختر انتقال می دهند مهمانان مورد نظر خانواده پسر که معمولاً افراد بسیار نزدیک و ریش سفید خانواده یا طایفه هستند بطور شفاهی برای شب صورت گرفتن دعوت شده و در خانه دختر حاضر می شود و در ابتدای ورود به خانواده عروس آینده تبریک می گویند بعد از خوردن شام وصرف چای و میوه وشیرنی صحبت پیرامون تعیین مفاد قرار داد ازدواج دو جوان آغاز می شود . مهمانان زن در اتاقی جداگانه گرد عروس آینده حلقه زدن و ضمن تبریک به وی به ناز و نوازش و روبوسی وی می پردازند و هدایایی هم که برای عروس آورده شده و عبارت از روسری ، انگشتر، خلعت، (پارچه پیراهنی) ادکلن و... است پس از رویت پدر و مادر عروس توسط مادر وخواهربزرگ داماد به عروس اهدا میشود معمولاً روسری به سرش بسته و انگشتر طلا را بدست وی می اندازند .
تاريخچه :
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.