جشنواره منطقه‌ای شعر ابن حسام در خراسان جنوبی برگزار می‌شود

1395/10/06
اولین جشنواره منطقه‌ای شعر ابن حسام در 2 بخش اصلی و جنبی در اریبهشت 96در خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

این جشنواره به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان و با همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور و دانشگاه‌های بیرجند، علوم پزشکی، صنعتی بیرجند و همچنین واحدهای سیستان بلوچستان، خراسان رضوی و شمالی و سمنان برگزار خواهد شد.
بخش اصلی جشنواره به شعر آیینی و شعر آزاد اختصاص دارد، دانشجویان و دانشگاهیان می‌توانند با هر موضوعی در این بخش شرکت کنند و در بخش جنبی شاعران می‌توانند با موضوع محیط زیست اثر خود را ارایه دهند.
شناسایی استعدادها، ایجاد فضای مناسب برای تعامل و ارتقای سطح اشعار شاعران دانشگاهی، ایجاد دوستی و مودت بین شاعران استان‌ها از مهم‌ترین اهداف این جشنواره است.
نحوه ارسال آثار در قالبPDF به آدرس پست الکترونیکی farhangi.birjand@chmail.ir و به تلگرام ebnehesam_khj خواهد بود.
فرصت ارسال آثار تا پایان اسفند ماه 95 است و جشنواره در اردیبهشت ماه 96 برگزار خواهد شد.
ابن حسام شاعر قرن نهم هجری است که در قالب قصیده، ترجیح بند، مسمط و ترکیب بند شعر سروده است.او در قصیده از شاعران همچون انوری، ظهیری، فاریابی و خاقانی تاثیر گرفته و از مهمترین آثار این شاعر «خاوران ‌نامه» وی است که به سبک شاهنامه فردوسی و در وصف ائمه اطهار سروده شده است.ابن حسام را فردوسی‌ ثانی گفته اند، آرامگاه این شاعر در بلندای تپه‌ای در شهر خوسف در 35 کیلومتری بیرجند قرار گرفته است.کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.