برگزاری آیین 600 ساله وَرفِ چال در آمل

1396/02/09


آیین سنتی 600 ساله 'وَرفِ چال' جمعه 8 اردیبهشت‌ماه با حضور اقشار مختلف مردم آمل در دامنه قله دماوند در منطقه ' اسک‌وش ' از توابع بخش کوهستانی ' لاریجان ' این شهرستان برگزار شد.
ورف‌چال واژه مازندرانی و به معنای چاهی است که اهالی روستای اسک هر ساله در یکی از روزهای ماه اردیبهشت حفر کرده و داخل آن را پر از برف می‌کنند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، علاوه بر مردم روستاهای لاریجان، هم‌وطنان زیادی نیز از سراسر کشور برای تماشای این آئین سنتی به منطقه سفر کردند.
مراسم ورف چال در آمل فقط با حضور مردان در دامنه کوه برگزار می‌شود و اداره امور روستا و نگهدای آن بر عهده زنان قرار می گیرد. اهالی روستای اسک بر اساس یک رسم و سنت قدیمی در منطقه اسک وش با جدا کردن تکه های برف و حمل آن حدود یک کیلومتر به سمت گودالی که حدود 10 متر عمق و یک متر پهنا دارد، آن را پر از برف می کنند و معتقدند آب این گودال در فصل گرم سال برای رهگذران و حیوانات منطقه قابل استفاده است.
حضور افراد با گروه های سنی متفاوت در این مراسم در نوع خود و حجم برفی که بر دوش می کشند ، جالب توجه است. پس از پر شدن برف در گودال، افراد دور یک سفره بزرگ که در حاشیه گودال پهن می شود غذاهای سنتی صرف کرده و جشن می گیرند.
زنان اسک وشی در نبود مردانشان، سنتی را به‌جا می‌آورند که با نام ' زن‌شاهی ' در تاریخ برگزاری آئین ورف چال ثبت شده است. در این آئین تا زمانی که مردان از جمع‌آوری و دفن‌کردن برف در چاه حفاری‌شده در دامنه کوه دماوند برگردند زنان اسک وش به هیچ غریبه‌ای اجازه ورود به روستا را نمی‌دهند و هیچ مردی هم در منزل نمی‌ماند .
آیین سنتی وَرفِ چال که سابقه حدود 600 ساله دارد هر سال در یکی از روزهای جمعه اواخر فروردین و نیمه نخست اردیبهشت ماه برگزار می شود. این آئین یک دهه پیش در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد و تلاش‌هایی نیز برای به ثبت رساندن آن در فهرست آیین‌های کهن جهانی شده است .کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.