کسب جایزه ملی کتاب توسط هیات علمی دانشگاه بیرجند

1396/09/05
کتاب «دولت یاد» تألیف دکتر محمدامین ناصح عضو دانشگاه بیرجند در هفته کتاب امسال حائز دو جایزه ملی و محلی شد.
در بیست و چهارمین دوره جشنواره ملی انتخاب کتاب سال دانشجویی کشور که از سوی سازمان جهاد دانشگاهی برگزار گردید در حوزه علوم انسانی کتاب دولت یاد به عنوان کتاب برگزیده اعلام شد.

کتاب «دولت یاد» بر اساس روایت میرزا ذبیح ا... ناصح از پیشکسوتان فرهنگی بیرجند در دوره پهلوی اول به تبیین گوشه های آشکار و پنهانی از تاریخ محلی این شهر کویری در آغاز سده معاصر می پردازد و در خلال سال های اخیر به کوشش دکتر محمدامین ناصح در قالب ۱۲ فصل، سه یادداشت ضمیمه و دو پیوست، تصحیح و تدوین و نهایتاً در اواسط سال ۱۳۹۵ توسط مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شده است.
در این کتاب، پاره ای از وقایع مرتبط با مرز شرقی ایران با محوریت شهر بیرجند در جریان جنگ جهانی اول همراه با اسناد و عکس های چاپ نشدة متعددی از این شهر کویری برای خوانندگان روایت شده و در اواخر کتاب نیز نمونه هایی از فرهنگ روزانه نویسی راوی در این خطه از کشور در اواخر عهد قاجار ارایه شده است. از دل این یادداشت ها، اطلاعات نابی چون وجود خط تلفن بین مرکز حکومتی شهر تا محل مدرسة تاریخی شوکتیه در سال ۱۲۹۶ شمسی، امکان برگزاری «گاردن پارتی» و صرف «بیسکوئیت و کاکائو» در برخی گردهمایی های مدرسه، وجود تجهیزات «ژیمناستیک»، ملزومات عکاسی، برگزاری کلاس اکابر در اواخر عهد قاجار در بیرجند، برقراری کلاس زبان انگلیسی در مدرسه در خارج از وقت اداری برای داوطلبان آزاد در همان زمان، به همراه گوشه هایی از کیفیت حضور و ارتباطات قوای انگلیس در شرق ایران در جریان جنگ جهانی اول ، کیفیت تأسیس ادارات دولتی در بیرجند و نیز شرح کامل لوله کشی آب بیرجند قابل دریافت است.کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.