خاش زیستگاه مهم سنجاب بلوچی

1397/09/11
ئیس اداره حفاظت محیط زیست خاش سیستان و بلوچستان گفت: این شهرستان از بهترین و مهمترین زیستگاههای حیات وحش از جمله سنجاب بلوچی و سنجاب راه راه در استان بشمار می رود

محمدجواد عرب روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باغ‌ ها و نخلستان‌ های مناطق کارواندر، ایرندگان، بیرک و ارتفاعات سیاه بندان خاش محل زیست این گونه جانوری محسوب می شوند.
وی بیان کرد: سنجاب بلوچی که بر روی درختان زیست می کنند گونه جانوری خاص سیستان و بلوچستان است که قسمت‌ های جنوب شرقی بلوچستان در منطقه حفاظت‌ شده باهوکلات، دره سرباز و باغ تیس چابهار دیده می‌شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست خاش ادامه داد: سنجاب به طور گروهی و در بالا و میان شاخ و برگ درختان لانه می‌سازند.
وی افزود: سنجاب بلوچی روزگرد بوده و از دانه‌ها، جوانه‌ها، میوه و پوست درختان تغذیه می‌کند.
عرب اظهار داشت: سنجاب با حرکت در بین نخلستان ها در گرده‌ افشانی نخل خرما نقش مهمی را ایفا می‌کند.
به گزارش ایرنا یک میلیون و 489 هزار و 590 هکتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
گونه های جانوری و گیاهی این استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرک و جنگلی پوزک، مناطق شکار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مک سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ کنارک زیست می کنند.
جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.
تمساح پوزه کوتاه و سنجاب بلوچی از جمله گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است که به گفته کارشناسان در دیگر نقاط کشور نمی توان آثاری از زیست آنها مشاهده کرد.
در بین پستانداران علاوه بر خرس سیاه و سنجاب بلوچی همچنین کل، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو، گربه وحشی و کاراکال در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان زیست می کنند.
در بین پرندگان نیز دراج، هوبره، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیکان خاکستری باکلان و انواع پرندگان شکاری از جمله بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر در این استان قابل مشاهده برای علاقه مندان به محیط زیست است.
ایرناکليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.