همايش « زن از منظر نهج البلاغه » در دانشگاه اروميه برگزار شد

1386/09/02

تاريخ خبر :

06/05/86 »»»»»»»
همايش زن از منظر نهج البلاغه به همت معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد آذربايجان غربي در دانشگاه اروميه برگزار شد.
به گزارش ايسنا، امين رستم‌زاده، معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد آذربايجان غربي با اشاره به اهداف برگزاري اين همايش گفت: بررسي رويكرد و نگرش‌ها به مقام و منزلت زن در جامعه اسلامي، تبيين و بررسي ديدگاه امام علي (ع) نسبت به جايگاه زنان و آشنايي با معارف عميق نهج البلاغه در خصوص كاركرد رفتاري بانوان در حوزه‌هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي و مديريتي از اهداف برگزاري اين همايش است.
وي افزود: شناخت ضرورت نقش آفريني حضور زنان در توسعه جامعه، اهميت توانمند‌سازي زنان در راستاي استفاده از قابليت‌هاي فوق العاده آن‌ها براساس معارف الهي، بازشناسي نقش زنان براساس ويژگي‌ها و ظرافت‌هاي منحصر به فرد زنان و تاكيد بر مباني ارزشي و فرمايشات ائمه معصومين (ع) در راستاي پويايي جامعه و تقويت اعتماد به نفس در زنان جهت ساختن ايران اسلامي‌ آباد و توسعه يافته از ديگر اهداف برگزاري اين همايش هستند.
رستم‌زاده گفت: اسلام اولين مكتبي است كه زن را به عنوان عاملي مهم در زندگي و متمم حيات انساني در مسائل اجتماعي و اخلاقي مطرح كرده است و اين موضوع هم از مفهوم و منطق معارف نهج البلاغه كاملا قابل ادراك و استنباط است.
وي با اشاره به رعايت اصل مساوات در اسلام گفت: در مكتب اسلامي‌ جنس برتر وجود ندارد و زنان و مردان هر دو اجزاي پيكر جامعه انساني هستند.
رستم‌زاده اظهار كرد: آزادي زنان در جامعه ايران اسلامي‌ تا حال در هيچ جامعه‌اي مشاهده نشده است و اسلام كرامت انساني زن را به وي عطا كرد و زود از موقعيت اجتماعي مطلوبي برخوردار شد.
معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد آذربايجان غربي گفت: اسلام در پرتو شخصيت زن حجاب را در جوامع اسلامي‌ مستقر كرده است تا كانون‌هاي خانوادگي سالم مانده و زنان در مسائل اقتصادي و اجتماعي و علمي‌ تكامل يابند.
همچنين حجت‌ الاسلام و المسلمين ابوالفضل عباسي ولايي، مسؤول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در منطقه مقاومت بسيج آذربايجان غربي در اين همايش گفت: هيچ وقت نگاه واقع بينانه و حقيقي به زن نشده است و حضرت علي (ع) به كرامت انساني زن با توجه به منزلت و تفاوت‌هاي انساني وي تاكيد مي‌كند.
وي اظهار كرد: توسعه صنعتي در اروپا و نياز به نيروي كار ارزان سبب مطرح شدن مبحث آزادي زن شد و همين امر نگاه سخيف و ابزاري به زن را در جوامع اروپايي حاكم كرد.
مسؤول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در منطقه مقاومت بسيج آذربايجان غربي اظهار كرد: بايد نگاه الهي و توحيدي نسبت به زن در جوامع حاكم شده و نقش زن با توجه به فطرت انساني وي تبيين شود و اگر حركتي خلاف فطرت انساني باشد شكست مي‌خورد.
وي در ادامه گفت: رشد منفي جمعيت در كشور‌هايي مثل آلمان و آمريكا ثمره آزادي زن در اين كشور‌ها است و اين امر موجب نگراني قدرت‌هاي صنعتي و ترس آن‌ها از تسلط جوامع اسلامي‌ بر جهان شده است.
مسؤول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در منطقه مقاومت بسيج آذربايجان غربي با اشاره به نقش زنان در تحكيم بنيان خانواده از ديدگاه نهج ابلاغه تصريح كرد: زن نقش اصلي را در انسجام خانواده ايفا مي‌كند و زنان جامعه امروز ما به سمتي حركت مي‌كنند كه به جايگاه واقعي خود در خانواده و جامعه دست يابند.
وي در ادامه گفت: افكار الحادي و زياده خواهي حاكم در بين زنان فساد حاكم در جامعه و مسائل اقتصادي و اخلاقي از عوامل اصلي گسترش طلاق است.
عباسي ولايي حجاب را امري فطري عنوان و افزود: حجاب باعث افزايش منزلت زن و حفظ پاكدامني و عفت زن است و هر ملتي كه سالم زندگي كرده است به مباني حجاب و خانواده معتقد بوده است و اين نيز يكي از آموزه‌هاي نهج البلاغه در اين خصوص است.
وي گفت: بايد با برگزاري نشست‌ها و كنفرانس‌هاي علمي‌ و تدوين و تبيين حكمت حجاب در رابطه با اين امر فرهنگ‌سازي جدي صورت گيرد.
راضيه پورحيدر، رييس حوزه علميه خواهران اروميه نيز در اين همايش با اشاره به برابري حقوق زن و مرد در قرآن گفت: پيوند محكم بين قرآن و نهج البلاغه وجود دارد و نگاه نهج البلاغه به زن نگاهي انطباقي است.
وي اظهار كرد: نقد شخصيت زن در نهج البلاغه هشدار امام علي (ع) به زناني است كه در يافتن نقش و هويت اجتماعي خود به راه خطا رفتند.
رييس حوزه علميه خواهران اروميه گفت: در مسائل ارزشي زن و مرد تفاوتي وجود ندارد و خلاء استفاده از نهج البلاغه و كمبود معارف آن در جامعه امروز كاملا احساس مي‌شود.
وي اظهار كرد: بررسي شخصيت زن در نهج البلاغه بايد در كنار بررسي مفاهيم قرآني در مورد زن باشد و قرآن صريحا مرد و زن را از نظر شخصيت و عناصر انساني يكسان معرفي مي‌كند و اهانت و تحقير زن در جوامع اسلامي‌ ناشي از بي اطلاعي نسبت به مفاهيم قرآني است.
رييس حوزه علميه واحد خواهران اروميه به پيوند تنگاتنگ قرآن و نهج البلاغه اشاره و تصريح كرد: قرآن بر فراز عصر‌ها و نسل‌ها سخن مي‌گويد و بيانات نهج ابلاغه در رابطه با يك ملت است لذا حضرت علي (ع) در نهج البلاغه سعي دارند علل و عوامل عدم انطباق قوانين الهي بر رويكرد‌هاي جامعه را بررسي كنند.
پورحيدر گفت: آنچه در نهج البلاغه در رابطه با نكوهش شخصيت زن عنوان شده با توجه به اوضاع اجتماعي و زماني بوده است و هدف حضرت علي (ع) پست كردن پايگاه افرادي بود كه از زن براي رسيدن به اهداف سياسي خود سوء استفاده مي‌كردند.کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.