مونسون؛ شاهکار طبیعت در چابهار

1398/04/02
تابستان در حالی یکی از بهترین زمان‌ها برای چابهارگردی گردشگران به شمار می رود که با وقوع پدیده مونسون علاوه بر حاکم بودن آب و هوایی خوش در منطقه شاهد رونق گرفتن موج‌سواری در سواحل اقیانوسی آن هستیم.

چابهار خوش آب و هواترین بندر جنوبی ایران است که این روزها با رخ نمایی پدیده مونسون به مکانی منحصر به فرد برای گردشگرانی تبدیل شده که از چهار گوشه ایران راهی این دیار می شوند.
این جاذبه طبیعی همه ساله در فصل تابستان از اواسط خرداد ماه و همزمان با گرما در نیم کره شمالی زمین رخ نمایی کرده و طراوت خاصی به آب و هوای گرم جنوب استان به ویژه شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر و سرباز می دهد.
با این وجود چابهار در حالی در زمره گرمترین نقطه کشور در زمستان و خنک‌ترین بندر جنوبی ایران به شمار می رود که وزش بادهای مونسون در طول تابستان همزمان با بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در مرداد و شهریور ماه به اوج خود می رسد و این امر انگیزه وافری را در گردشگران علاقه مند سفر به سرزمین دریا و کویر فراهم می کند چرا که این فصل از سال بهترین زمان برای موج‌سواری در سواحل اقیانوسی چابهار است.
گفته می شود مونسون در تابستان بر روی اقیانوس هند تشکیل شده که به دنبال آن بارش های شدید بر روی دریا در هندوستان و پاکستان می بارد و اثرات آن سیستان و بلوچستان به ویژه مناطق جنوبی و مرکزی این استان را فرا می گیرد؛ همچنین باعث به وجود آمدن پدیده منحصر به فرد دیگری در سواحل صخره‌ای این اقیانوس بی کران به نام آب‌فشان‌ها و موج‌فشان‌ها می شود.
در همین راستا محمد رضا سالاری، رئیس اداره هواشناسی شهرستان چابهار در گفت وگو با چهاربهاران افزود: ماه های تیر و مرداد فصل مونسون دریایی در بندر چابهار و دریای عمان است که سیستان و بلوچستان و بندر چابهار به دلیل همجواری با اقیانوس هند هر ساله در این دو ماه از این پدیده متاثر می شود.
به گفته وی، این شرایط در برخی از روزهای ماه های مرداد به حدی شدت می یابد که علاوه بر بنادر جنوبی استان، شهرهای مرکزی سیستان و بلوچستان نیز متاثر از این پدیده جوی می شوند چرا که جریان هوای برخاسته در روی شبه قاره هند، محیطی با فشار کم را ایجاد و این هوا را نخست منبسط و سپس سرد کرده آن گاه رطوبتی را که با خود حمل کرده را به ابر تبدیل می کند.
رئیس اداره هواشناسی شهرستان چابهار با بیان اینکه مونسون به بادهایی گفته می شود که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش باد در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است، افزود: با توجه به شرایط موجود جوی در استان به خصوص بنادر چابهار و کنارک، هموطنان در سفر به این منطقه از رفتن به دریا و شنا کردن پرهیز کنند.

عصر هامونکليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.