معرفی برگزیدگان نخستین جایزه «کتاب سال تبریز»

1398/08/04
برگزیدگان نخستین جایزه «کتاب سال تبریز» همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز معرفی شدند.

در نخستین دوره جایزه کتاب سال آذربایجان شرقی که با هدف شناسایی و معرفی نویسندگان، مترجمان و ناشران فعال و ارتقای سطح کیفی نشر استان و تقویت شاخص کتاب و کتابخوانی برگزار شد، آثاری که در سال ۱۳۹۷ و در بازه زمانی اول فروردین‌ماه تا ۲۹ اسفند منتشر شده بودند شرکت داده شدند. در این دوره جایزه کتاب سال آذربایجان شرقی در بخش علوم خالص و ریاضیات، به کتاب «تاریخچه ریاضیات» تالیف حسین سیفلو از دانشگاه تبریز، در بخش هنر و تربیت بدنی به کتاب «دیابت و فعالیت بدنی» تالیف جولیا اچ. گویدیک و ادواردا اوجوکا ترجمه عباسعلی گائینی، اکبر معین و علی ضرغافی خامنه و راحله دولگری شرف و در حوزه ادبیات و نثر معاصر به کتاب «جمجه ات را قرض بده برادر» تالیف مرتضی کربلایی لو از تهران تعلق گرفت.
این جایزه در بخش شعر معاصر به کتاب «مرا صدا کردی؟» سروده حسین نیا از تهران، در بخش نقد ادبی به کتاب «پارسی سرایان آسیای صغیر» تالیف ویس دئیرمان چای، ترجمه اسدالله واحد از دانشگاه تبریز، در بخش تاریخ و جغرافیا یه کتاب «سرو سربدار» تالیف یحیی آریابخشایش از دانشگاه امیرکبیر تهران و در بخش کودک و نوجوان و داستان تالیفی به کتاب «روی سیم تار» نوشته حسین قربانزاده از تهران اهدا شد.
همچنین آثار پامیلالیچ، سوزان کوری و لارنس هاولز در بخش فلسفه و روان شناسی؛ محمدرضا مهدوی، محمدحسین فاروقی، رضا احمدی، هوشنگ نصرتی، اینگرید استوبر و کورت بوخر در بخش دین، ریاضیات، زمین شناسی و زیست شناسی شایسته تقدیر شدند. در بخش علوم کاربردی و پزشکی آثار امیری صادقان و همکاران و منیره خردادمهر و احمد نعمت الهی، در بخش کشاورزی تالیف حسین نوید شایسته تقدیر شناخته شدند. در بخش هنر و تربیت بدنی نیز اثر بهروز بقائی، در بخش ادبیات و نثر معاصر اثر مهدی نورمحمدزاده، در بخش شعر اثر محمد شکری فرد و شهریار شفیعی، در بخش نقد ادبی تالیف بهروز عزبدفتری، در بخش تاریخ و جغرافیا اثر بهروز رستمی به عنوان آثار شایسته تقدیر جایزه کتاب سال آذربایجان شرقی انتخاب شدند.کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.