شهر :  شهر سوخته زابل
نام مکان :   آسیاب بادی مچی
نوع مکان : تاریخی
تاريخچه : طرز ساخت آسیاب‌های بادی سیستان بدین گونه است که در آغاز، برج بلندی مانند مناره می‌سازند. ساختمان آسیاب دارای دو بخش است. در بخش پایین، سنگ‌های آسیا قرار دارد كه بر اثر چرخش سنگ زیرین غلات را آرد می‌كند. در بخش بالا، چرخی قرار دارد كه با نیروی باد به حركت در می‌آید. بر اثر حركت چرخ و محور آن، سنگ زیرین آسیاب به چرخش در می‌آید. پس از پایان این بنای دو اشكوبه، سیستانی‌ها چهار شكاف در دیوار ایجاد می‌كنند. این شكاف‌ها همانند شكاف‌های تیراندازی در برج‌ها و باروها است. شكاف‌ها از درون ‌تنگ‌تر می‌شوند. باد از میان این شكاف‌ها با نیروی بسیار به درون می‌وزد، مانند بادی كه از دم آهنگری خارج می‌شود.آسیاب بادی مچی
موقعیت این اثر در فاصله 62 کیلومتری جنوب غربی زابل به فاصله 5 کیلومتری شمال پایگاه باستان شناسی شهر سوخته واقع شده است .

این بنا در دو طبقه ساخته شده که در طبقه همکف 3 اتاق وجود دارد که یکی از آنها آسیاخانه می باشد که شامل مخزن آب و محلی برای چرخیدن سنگ آسیاب است و دو اتاق دیگر که انبار یا اطاقهای خدماتی هستند اما در طبقه فوقانی فقط چرخ بادی تعبیه شده است. مصالح بنا نیز بطور کامل از خشت و کاهگل می باشد دیوارهای قطور نیز خود دلیلی برقدمت زیاد بنا ست .

دیوارهای این بنا طوری ساخته شده است که به هنگام وزش بادهای صدو بیست روزه سیستان باد به صورت برج به میان آنها فرو می رود و سه بال از هشت بال کثیر اضلاع شکل آسیاب را به حرکت در می آورد ولی بقیه بالها که در جهت وزش باد نیستند مانع حرکت دایره وار نمی شود . بالها به شکل عمودی کار گذاشته شده اند، سنگ روئین آسیا را روی سنگ زیرین به حرکت در می آورد و به علت شکل قیف مانند دهانه ورودی باد به داخل هدایت شده و در نتیجه باد با سرعت و شدت به پره ها برخورد می کند .

آدرس :  
     
 
 کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.