شهر :  قم
نام مکان :   امامزاده حمزه
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : مقابل ميدان كهنه قم (خيابان آذر) گنبد و بارگاهي مجلل و با شكوه است كه مرقد سه امامزاده از نوادگان موسي‌بن جعفر(ع) در آن واقع شده است. يكي به نام حمزه و ديگري پدر ايشان حسين و سومي جد ايشان احمدبن اسحاق است. البته جد اعلاي ايشان همان سلطان سيد اسحاق مدفون در ساوه است.
سلسله نسب ايشان طبق اظهار نويسنده كتاب گنجينه آثار قم چنين است:
حمزه فرزند حسين فرزند اسحاق فرزند ابراهيم عسگر فرزند موسي (ابوالسعبه) فرزند ابراهيم المرتضي فرزند امام موسي بن جعفر (ع) مزار اين امامزاده بزرگوار از مشاهد مورد توجه و مزار عمومي است و در زمان هاي گذشته عمده مشاجران حقوقي با خودداري كردن طرف منكر از قسم خوردن در كنار مرقد آن حضرت به صلح طرفين خاتمه پيدا مي‌كرد. چرا كه عموم منكران حقوق از سوگند دروغ كنار مرقد ايشان هراسناك بودند.
ناگفته نماند كه بنا به قول بعضي از بزرگان امامزاده مدفون در اين بارگاه، حمزه فرزند بلافصل موسي بن جعفر(ع) است ولي طبق نظر تحقيقي بعضي نويسندگان امامزاده حمزه از نوادگان موسي بن جعفر است و دفن پدر و جد ايشان در اين مكان مقدس بهترين گواه بر اين مدعاست.
در كنار مزار چهل اختران واقع در خيابان آذر قم گنبد و بارگاهي به چشم مي‌خورد كه در برگيرنده مرقد شريف يكي از ستارگان درخشان و امامزادگان معروف شهر قم، «موسي‌ مبرقع» فرزند بلاواسطه امام جواد(ع) است.
وي نخستين كسي از سادات رضويه است كه در سال 256 قمري در قم حل اقامت افكنده و در اين شهر باقي مانده است. تا جايي كه تمام سادات رضوي و برقعي را از نسل ايشان مي‌دانند.
ايشان هميشه به خاطر زيبايي چهره نقاب و «برقع» به صورت داشت. از اين جهت به مبرقع ملقب بود. مردم متدين قم ايشان را احترام و اكرام مي‌كردند و به او اموال و املاك فراواني اهدا مي‌نمودند به طوري كه از ثروتي عظيم و زندگي رفيع برخوردار گرديد.
آن حضرت در سال 296 قمري در شامگاه 22 ربيع‌الآخر از دنيا رحلت نمود و در منزل خويش، در مقبره چهل اختران، مدفون گرديد . در جوار قبر حضرت موسي مبرقع امامزادگاني چون «محمد» و «زينب» دو فرزند بزرگوار موسي مبرقع، «ام كلثوم» ، «فاطمه» ، «ام سلمه» و «احمد بن محمد بن احمد بن موسي» از نوادگان آن بزرگوار و شاهزاده «زيدبن علي» از نوادگان سيد الساجدين (ع) نيز به خاك سپرده شده‌اند.
شايان ذكر است كه بعضي از نويسندگان معاغصر، اين بقعه را مدفن نوه امام جواد(ع) يعني محمدبن موسي بن محمد الجواد (ع) دانسته‌اند.
آدرس :  
     
 
 کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.