نام و شهرت : شهید محمدعلی رجایی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : این شهید بزرگوار در سال 1312 در قزوین دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم كربلایی عبدالصمد بود كه چهارسال بعد از تولد ایشان فوت می‌كند. وي بقیه عمر را تحت سرپرستی مادر و تنها برادر خود سپری كرد. در سن 17سالگی به آموزشگاه گروهبانی نیروی هوایی وارد شد. در سال 1322 پس از اخذ و مدرك دیپلم به علت اینكه از نیروی هوایی به نیروی زمینی تبعید شده بود از ارتش استعفا داد. پس از استعفا به دلیل اینكه نمی‌توانست یكسال در دانشگاه شركت كند به كار تدریس در شهرستان بیجار پرداخت. پس از آن به دانشسرای عالی رفت. در سال 1338 جهت ادامه تحصیل در دانشكده علوم و در رشته فوق لیسانس آمار شروع به تحصیل می‌كرد. در سال دوم فوق لیسانس به دلیل فعالیت جبهه ملی مجدداً به اموزش و فرهنگ رفت و در شهر قزوین مشغول ‌شد. سپس در دبیرستان كمال كه توسط دكتر سحابی و مهندس بازرگان اداره می‌شد همكاری ‌كرد. ضمن همكاری با نهضت آزادی و پخش اعلامیه و نشریات در قزوین به تاریخ 11/2/1342 دستگیر ‌شد، و مدت پنجاه روز را در زندان بسر ‌برد. این دوره مرحله اول زندگی شهید رجایی به‌شمار می‌رود. بعد از آزادی از زندان مجددا به فعالیتهای سیاسی پرداخت تا اینكه مجددا در 6/9/1353 دستگیر و روانه زندان شد كه این در واقع دومین مرحله زندگی ایشان بود. به علت اینكه در مقابل شكنجه برای دادن اطلاعات مقاومت می‌كرد بیشترین دوران را در زندان بسر برد. در سال 1355 به اوین منتقل شد و بعد از یكسال به زندان قصر فرستاده شد و سر انجام در عید غدیر 57 با بازگشایی زندانها این عزیز از زندان آزاد شد.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از اعلام تشكیل دولت موقت از سوی حضرت امام خمینی، مرحوم مهندس بازرگان عهده‌دار مسئولیت نخست وزیري شد و پس از استعفای آقای شكوهی از وزارت آموزش و پرورش، شهید رجایی به عنوان كفیل وزرات خانه و سپس به عنوان وزیر آموزش و پرورش خدمت صادقانه‌ای را برای مملكت انجام داد. تاسیس نهاد امور تربیتی و تقویت مراكز تربیت معلم از مهمترین اقدامات شهید رجایی در این محسوب می‌شود . همزمان با انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی با 1209012 رای به مجلس راه یافت و پس از گذشت 6ماه به عنوان نخست وزیر برگزیده شد. دومین انتخابات ریاست جمهوری زمینه‌ای فراهم آورد تا لیاقت و كاردانی و تعهد شهید رجایی آشكار شود.
مهمترین صفت و خصیصه اخلاقی شهید رجایی اراده قوی نسبت به انجام كارهايي بود كه تشخیص می‌داد درست است. وقتی تصمیمی می‌گرفت به راحتی دست از تصمیم خود نمی‌كشید و كسی قادر نبود او را از تصمیمش منصرف كند. وقتی كسی به ایشان می‌گفت: خسته نباشید در جواب می‌گفت: خسته كسی است كه برای اجر و مزد كار كرده است. كسی كه برای عقیده‌اش كار می‌كند هیچگاه خسته نمی‌شود. ایشان دو ویژگی جلب رضایت خدا و خدمت به مردم را در تمام ابلاغها مدنظر داشت. از خصوصیات دیگر اخلاقی وی این بود كه لحظه‌ای از تلاش باز نمی‌ماند. ایشان كسی بود كه خود درد محرومیت را چشیده بود.
از شهید رجایی می‌پرسند چه چیزی شایسته است؟ ایشان در جواب می‌گوید:«هیچ چیز شایسته‌تر از شهادت نیست.»
این اسوه ایمان و شهادت درهشتم شهریور1360 به دست منافقان كوردل به شهادت رسید.
(بحق كه چیزی شایسته‌تر از شهادت لایق این بزرگمرد و رادمرد تاریخ نبوده و نیست.)
    
 کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.