صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/09/29
 
 
 
نام و شهرت : آیت الله سیدعلی اكبر قُرَشی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : قرآن و عترت
سوابق کاري : آيت الله سيد علي اكبر قُرَشي در آبان 1307 هجري شمسي در شهر بناب از شهرهاي آذربايجان شرقي متولد شد. پدر وي مرحوم مير محمد آقا معروف به مير محمد آقا پيشنماز از روحانيان بنام شهر بناب و يكي از ائمه جماعت آن شهر بود. آنگونه كه خود آيت الله قرشي نقل مي كند در مراسم تشييع جنازه مير محمد آقا چنان جمعيتي حضور داشت كه يك خانواده بهايي مذهب با مشاهده محبوبيتي اينچنين به دين اسلام مشرف شدند.
آيت الله قرشي در نوجواني مقدمات را نزد پدرش آموخت و روانه حوزه علميه بناب شد و مدتي در آنجا به تحصيل علوم حوزوي پرداخت. پس از فوت پدرش براي تكميل تحصيلات، در سال 1324 شمسي وارد حوزه علميه قم شد و در آنجا تا سال 1333 از محضر عالماني چون مرحوم آيت الله بروجردي، مرحوم آيت الله سلطاني، مرحوم آيت الله مجاهد تبريزي، ميرزا تقي زرگر و آيت الله مشكيني كسب علم نمود.
آيت الله قرشي از سال 1329 در اروميه مستقر شد و به تبليغ علوم و انديشه اسلامي و نگارش كتاب پرداخت اما رژيم پهلوي به دليل صراحت كلام وي در سخنرانيها و انتقادات صريحش از سياستهاي رژيم، او را مورد اذيت قرار داده و محدوديتهاي زيادي را براي وي ايجاد نمود به طوري كه آيت الله قرشي چندين بار ممنوع المنبر شد اما از مبارزات خود دست نكشيد تا اينكه در ارديبهشت سال 1337 به مدت يك سال به شهر بافت در استان كرمان تبعيد شد و پس از پايان دوران تبعيد دوباره به اروميه بازگشت و به فعاليتهاي خود ادامه داد.
آيت الله قرشي از همان ابتداي حضور در اروميه فعاليتهايش را در مسجد اعظم اين شهر متمركز كرد و هم اكنون نيز امامت جماعت اين مسجد را به عهده دارد. وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي در اولين دوره انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسي از حوزه انتخابيه آذربايجان غربي انتخاب شد و پس از آن نيز كه نام اين مجلس به مجلس خبرگان رهبري تغيير يافت تا كنون 4 بار به عضويت در اين مجلس انتخاب شده است.
او علاوه بر عضويت در مجلس خبرگان رهبري نماينده ولي فقيه در سازمان جهاد كشاورزي استان و نيز نماينده ولي فقيه در دانشگاه اروميه نيز مي باشد.
آيت الله قرشي در طول حيات علمي خود حدود 32 جلد كتاب تاليف نموده و به چاپ رسانده است كه مهمترين و معروفترين آنها بدين شرح مي باشد:
1- المعجم المفهرس لالفاظ الصحيفة الكاملة كه اولين معجم درباره صحيفه سجاديه و جزو كتابهاي مرجع در زمينه علوم ديني مي باشد.
2- تفسير 12 جلدي قرآن كريم با عنوان تفسير احسن الحديث
3- مفردات نهج البلاغه (2 جلدي)
4- قاموس قرآن (7 جلدي)
5- اتفاق در مهدي موعود (عج)
6- خاندان وحي
7- از هجرت تا رحلت
8- نگاهي به قرآن
9- آيينه نهج البلاغه (3 جلدي)
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.