صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/07
 
   
نام و شهرت : قطب راوندي (ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : ابوالحسن سعيد بن هبه الله مشهور به قطب‌الدين راوندي كاشاني يكي از علما و محدثان بزرگ شيعه در قرن ششم هجري است. راوندي استادي كامل، عالمي متبحر، مفسري محقق، محقق، محدثي امين، متاله و فقيهي كم نظير بود. تمام علماي شيعه و صاحب تراجم در تاليفات خود نام شريف او را جزء اعلام بزرگ مكتب به عنوان فقيهي موثق متذكر شده و مشابه اين توصيفات را علماي اهل سنت نيز در مورد او يادآور شده‌اند. قطب‌الدين از شاگردان مفيد ثاني، شيخ طبرسي، سيد مجتبي رازي، سيد مرتضي رازي، ابوالبركات و ابوالفتح امدي صاحب غرر و درر بوده و از آنها اجازه نقل روايت دارد.
خاندان قطب‌الدين همكاري از علماي شيعه بوده و اولاد و احفاد آن‌ها نيز علوم پدران و اجداد را به ميراث بردند. علامه قرن ششم محمدبن شهر آشوب در كتاب معالم العلما، مرحوم قطب را به عنوان يكي از اساتيد بزرگ خود بسيار تجليل و توصيف نموده و او را جزء بزرگترين علماي عصر خويش يادآور شده است.
مرحوم قطب راوندي آثار مهم او عبارت است از:
خلاصه التفاسير، مغني در شرح نهايه، مستقصي در شرح ذريعه سيد مرتضي، شرح نهج‌البلاغه، فقه القرآن، قصص الانبياء، الخرايج و الجرايح، احكام الاحكام در شرح آيات الاحكام، جواهرالاحكام، رساله الفقها، رابع در احكام شرايع، تهافت الفلاسفه در حكمت، حل العقود،‌ زهرالمباحثه، ضياءالشهاب در شرح شهاب الاخبار، انجاز در شرح ايجاز، اغراب در اعراب.
سال تولدش مشخص نيست، تاريخ وفاتش روز چهاردهم شوال سال 573 هجري است. مرقد مطهرش در صحن بزرگ حرم مطهر واقع است و به گفته و نوشته ناقلين چندسال قبل كه قصد تجديد فرش كف حياط صحن بزرگ را داشتند سقف مزار خراب شده و جسد تازه او پس از چندين قرن نمايان مي‌شود، نوشته‌اند بدون او عيبي نكرده و جسد او تازه بود و اين موضوع در مورد بعضي علما ديگر در كتب تراجم به چشم مي‌خورد.
-------------------------------------------------------
منبع: علماي بزرگ شيعه، تاليف م. جرفادقاني، با اندكي تلخيص
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.