صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/07
 
   
نام و شهرت : آيةالله العظمي حاج آقا حسين طباطبائي بروجردي (ره)
تحصيلات :  
کتب : منابع: كتاب اختران تابناك يا كشف‌الكواكب، كتاب ديدار با آيت‌الله بروجردي زعيم بزرگ، كتاب گنجينه دانشمندان، ج 1. كتاب تاريخ بروجردي و دانشمندان بروجرد. زندگي آيت‌الله بروجردي .
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : زعيم و پيشواي معظم، مرجع اعلا و علامه كبري حضرت آيت‌الله العظمي بروجردي در سال 1291 هجري قمري در بروجرد چشم به جهان گشود. شجره اين فقه والا مقام با سي واسطه به امام حسن مجتبي(ع) مي‌رسد و غالب اجداد و نياكان و عموهاي آن مرحوم از دانشمندان عظيم‌الشان و نوابغ اسلامي بوده‌اند. وي در سن 12 سالگي در مدرسه بروجرد مشغول تحصيل علوم مذهبي شد، پدر بزرگوارش حاج آقا غلي طباطبايي براي تحصيلت او جدي و كوشا بود. موقعي كه به سن 18 سالگي رسيد. درسال 1310 هجري قمري براي تكميل نمودن تحصيلات خود به اصفهان مراجعت نمود و آنجا در محضر اساتيدي چون سيد محمدتقي درجه‌اي، آخوند ملا محمد جهانگيرخان و... مشغول تحصيل شد و در چين تحصيل، تدريس را هم آغاز نمود. پس از 8 سال عزيمت در اصفهان قصد هجرت به نجف اشرف نمود در آنجا نيز از محضر اساتيدي چون آخوند ملامحمد خراساني و سيد كاظم يزدي بهره جست. در سال 1327 قمري بود كه او با تصديق اجتهادي كه از علما داشت به بروجرد مراجعه نمود و در مدت 32 سال اقامت ايشان در بروجرد اهالي جنوب ايران و گروهي از مردم خراسان و عراق از او تقليد مي‌نمودند و ايشان دروس فقه و اصول را تدريس مي‌كردند.
درسال 1344 بعداز تشرف ايشان به مكه معظمه مدتي در نجف، تهران و قم اقامت نمود و دوباره به وطن خود بازگشتند و در نهايت در محرم 1364 هجري قمري ايشان قم را به عنوان محل سكونت برگزيدند و به آن جا هجرت فرمودند و بر مسند زعامت عالم اسلام نشست.
رحلت ايشان در روز پنج‌شنبه سيزدهم شوال المكرم سال 1381 هجري قمري در سن 93 سالگي اتفاق افتاد و كشور ايران و جهان تشيع را به انقلاب عجيبي مبتلا نمود. مرقد مطهر او در شهر مقدس قم در قسمت شرقي مسجد اعظم مي‌باشد.
حضرت آيت‌الله العظمي حاج آقا حسين بروجردي مكرر كنار مرقد مطهر حضرت معصومه (س) مي‌آمد و در آن جا با تضرع و تواضع مخصوص، آن حضرت را در خانه خدا واسطه قرار مي‌داد. از گفتني هاي جالب اين كه، در عصر مرجعيت اين بزرگمرد الهي، شاه عربستان سعودي به ايران آمد و توسط سفير عربستان در ايران، هدايايي براي ايشان فرستاد. آيت‌الله بروجردي از آن هدايا چند جلد قرآن مجيد و مقداري از پرده كعبه را پذيرفت و بقيه را رد كرد. در ضمن همان سفير از محضر آيت‌الله العظمي بروجردي تقاضا كرد تا شاه عربستان را براي ملاقات بپذيرد اما آقا اين تقاضا را رد كرد بعضي از اطرافيان از آقا خواستند كه به خاطر مصالحي (در مورد بقيع و...) اين تقاضا را اجابت كند، آقا در مورد علت رد تقاضا فرمود: اين شخص (شاه عربستان) اگر به قم بيايد، به زيارت مرقد مطهر حضرت معصومه (س) نمي‌رود، هرگاه او به ديدار من مي‌آيد ولي به زيارت حضرت معصومه (س) نرود، به مقام ارجمند حضرت معصومه(س) توهين خواهد شد و من به هيچ‌وجه چنين موضوعي را كه اهانت غير مستقيم به مقام حضرت معصومه(س) است. تحمل نخواهم كرد.
از خصوصيات و ملكات نفساني علام جليل القدر مي‌توان به: عدم تلف نمودن و حفظ قرآن در ايام بيكاري و دوران طلبگي، دقت زياد در مطالعه و دروس، حافظه بسيار قوي، قائل شدن احترام فراوان براي طلاب، اداره شدن زندگي‌شان از درآمد شخصي و عدم استفاده از بيت‌المال، اهتمام و علاقه فراوان به ادبيات فارسي و... اشاره نمود.
از تاليفات اين علام جليل‌القدر و خدمات فراوان او مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:
تاليفات: حاشيه بر كفايه، رساله راجع به سند صحيفه سجاديه، اسناد كتاب خصال شيخ صدوق، جامع احاديث شيعه، حاشيه بر اسفار، 18 جلد در مورد كتاب رجالي و...
خدمات: احداث مسجد اعظم قم، احداث مدرسه آيت‌الله بروجردي، احداث ساختمان مدرسه علميه در كربلا، احداث ساختمان بيمارستان نكوي قم، احداث ساختمان مسجد بزرگ بندر هامبورگ در آلمان، اصلاح و تنظيم
وضع كتابخانه مدرسه فيضيه قم، كتابخانه مسجد اعظم، كتابخانه مدرسه نجف و...
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.