صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/20
 
   
نام و شهرت : حضرت آيت‌الله العظمي گلپايگاني(ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : فقيه اهل بيت عصمت و طهارت حضرت آيت‌الله العظمي حاج سيد محمدرضا گلپايگاني(ره) در سال 1316 قمري در روستاي گوگد گلپايگان ديده به جهان گشود. پدرش آقا سيد محمدباقر موسوي، در سن شصت‌وچهار سالگي هنوز از نعمت پسر بي‌بهره بود، به همين علت به مشهد رفت و به حضرت رضا (ع) توسل يافت. پس از آن خداوند پسري به وي عطا كرد، كه نامش را «محمدرضا» و كنيه‌اش را «ابوالحسن» گذاشتند.
ايشان تحصيلات مقدماتي را در گوگد و سپس در گلپايگان مي‌گذراند، و در سال 1336 قمري به حوزه علميه سلطان آباد اراك سفرمي‌كند و تا سال 1340 از محضر پر فيض آيت‌الله العظمي حاج شيخ عبدالكريم حائري استفاده مي‌نمايد. با هجرت آيت‌الله العظمي حائري به قم، ايشان نيز به قم مي‌روند و در تمام اين مدت هر روز بيشتر مورد علاقه استاد قرار مي‌گيرند: به طوري كه در يكي از ايام كسالت در قم، استاد از منزل براي ايشان دارو تهيه مي‌كند و به مدرسه فيضيه مي‌آورد.
از توفيقات و بركات وجود ارزشمند مرحوم آيت‌الله العظمي گلپايگاني (ره) كرسي تدريس ايشان بود، كه صدها شاگرد مستعد را به كمال رساند، از جمله شاگرداني كه از محضر ايشان بهره‌مند شدند مي‌توان به شهيدان مطهري، مفتح، بهشتي و مدني اشاره كرد.
آيت‌الله العظمي گلپايگاني(ره) بالغ بر 46 عنوان كتاب و رساله از خود به يادگار گذاشته است، از جمله آثار ارزشمند ايشان، رساله‌اي در تحريف ناپذيري قرآن، رساله‌اي در امر به معروف و نهي‌از منكر و مسايل اجتماعي اسلام، مناسك حج و كتاب‌هايي در فقه استدلالي شيعه است.
علاوه بر تاليفات ايشان مراكزي از جمله: دارالقرآن الكريم: بيمارستان آيت‌الله گلپايگاني: كتابخانه آيت‌الله گلپايگاني : مسجدي بزرگ كه مركز اسلامي و فرهنگي مهمي به حساب مي‌آيد: مدرسه آيت‌الله گلپايگاني: مجمع جهاني اسلام لندن از ايشان به يادگار مانده است.
سرانجام آن فقيه نيك سرشت و پاك طينت با عمري سراسر قداست و پاكي و خدمات شايسته، در شامگاه 18 آذر 1372 برابر با جمادي‌الآخر 1414 به رحمت ايزدي پيوست و در جوار كريمه اهل بيت حضرت معصومه (س) آرميد.
------------------------------------------------
1- براي اطلاع‌ بيشتر از شرح حال ايشان، كتاب «آيت‌الله گلپايگاني، فروغ فقاهت» اثر ناصرالدين انصاري قمي،‌چاپ سازمان تبليغات اسلامي(كه ما نيز از آن براي نگارش اين مقاله بهره‌ برده‌ايم) براي مطالعه سودمند است.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.