صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/04/17
 
   
نام و شهرت : آيةالله سيد عبدالكريم كشميري (ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : سيدالعارفين آيت‌الله سيد عبدالكريم رضوي كشميري درسال 1343 قمري در خانواده‌اي روحاني و از تبار سادات در نجف اشرف چشم به جهان گشود. از طرف پدر به جد بزرگوارش اسوه علم و عرفان آيت‌الله سيد حسن كشميري و از طرف مادر به فقيه متبحر آيت‌الله سيد محمد كاظم يزدي منتسب بود.
ايشان در شرح احوال خود مي‌گويد: «پدرم با مرحوم آيت‌الله شيخ عبدالكريم حائري يزدي دوست و رفيق.بود به همين خاطر نام مرا عبدالكريم گذاشت. پدرم لباس مقدس روحانيت را دوست مي‌داشت و براي اين دوستي شديد، هنوز مو بر صورتم روئيده نشده بود كه مرا به لباس روحانيت ملبس كرد.»
ريشه سيادت اين عالم عارف به حضرت موسي مبرقع فرزند بلافصل امام جواد (ع) كه در قم مدفون است مي‌رسد.
ايشان از اوايل كودكي به دستور والد خود به دروس علوم ديني روي آورد و داراي حافظه و استعدادي قوي بود و در مدت تحصيل خود از محضر آيات عظام ميرزا حسن بجنوردي، شيخ محمد بروجردي، سيد ابوالقاسم خوئي و ... بهره‌ها برد.
ايشان از طفوليت با جذبه‌اي كه در نهادش بود به دنبال عرفان و عرفا بود تا اين كه خود به جمع سالكين الي‌الله پيوست و در اين راه از عرفايي چون سيد افضل حسين هندي، شيخ علي‌اكبر اراكي، مستور آقا شيرازي، آيت‌الحق سيد علي آقا قاضي بهره جست.
ايشان سجده‌هاي طولاني داشت و اواخر عمر آب را كه مي‌ديد گريه مي‌كرد و به ياد عطش ابي عبدالله مي‌افتاد. سفارش اكيد به مراقبت از نفس مي‌كرد. تسبيحات اربعه بعداز هر نماز را توصيه مي‌كرد و به خواندن سوره قدر در شب جمعه 100 بار و عصر جمعه 100 بار سفارش مي‌نمود. عشق عجيبي به نجف اشرف و حرم اميرالمومنين (ع) داشت. مي‌فرمود: «در نجف 360 پيامبر دفن هستند، قبر حضرت آدم و نوح (ع) در كنار قبر اميرالمومنين است. اين جا جايي است كه امام زمان(ع) و حضرت خضر (ع) به طرف حرم مي‌روند، من هم نشسته‌ام تا شايد توجهي به من كنند.»
اين عالم وارسته در نجف مورد توجه آيت‌الله سيد مصطفي خميني بود و از دوستداران حضرت امام‌(ره) بود.
ايشان حدود 10 سال كسالت داشت و آخرالامر اين عالم بزرگوار در اواخر ماه مبارك رمضان 1419 قمري در قم سكته كرد و حدود سه ماه بيهوش بود تا اين كه روز چهارشنبه 18 فروردين 1378 مطابق 20 ذي‌الحجه 1419 در سن 74 سالگي به لقاي محبوب شتافت.
بعد از تفسيل و تكفيل حضرت آيت‌الله بهجت (دام عزه) بر جنازه‌اش نماز گزاردند. اين عالم شريف در رواق شهيد مطهري حرم مطهر مدفون است.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.